Aktualności

 • 21/11/2023

  Zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej na basenie

  Przeszło 300 tysięcy złotych zadośćuczynienia dla rodziców zasądził Sąd Okręgowy w Rybniku w głośnej sprawie utonięcia młodego chłopaka na basenie w tym mieście. W ostatnim czasie kancelaria reprezentowała rodzinę, w procesie dotyczącym zadośćuczynienia za brak należytego nadzoru ratowników i utonięcie najbliższego członka rodziny. Do tragicznego wydarzenia doszło na terenie ośrodka miejskiego, który posiadał podpisaną umowę ubezpieczenia z jednym z towarzystw ubezpieczeniowych.

 • 14/11/2023

  Czym jest i co zmienia Dyrektywa CRSD?

  Kancelaria Adwokacka Duraj Reck i Partnerzy reprezentuje klientów, którzy stoją przed wyzwaniem dostosowania swojego modus operandi w zakresie raportowania do unijnej dyrektywy CRSD. Jest to wyzwanie wymagające dokładności i szybkości działania z uwagi na fakt iż niektóre podmioty będą zobligowane do stosowania tejże dyrektywy już od 2025 roku. 

 • 31/10/2023

  Dostęp do informacji publicznej wymaga formalności od instytucji

  7 września 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wydał wyrok w sprawie skargi dotyczącej bezczynności dyrektora jednej z miejscowych szkół. Wyrok stanowi istotną wskazówkę postępowania dla niezwykle licznej grupy podmiotów zobowiązanych do udostępniania informacji publicznej. Niezależnie bowiem od zasadności żądania wnioskodawcy, poprawność prowadzenia postępowania ma wpływ na podstawowe prawa obywatela – w tym prawo do sądu.  

 • 18/10/2023

  Zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych wskutek emisji nierzetelnej audycji

  Kancelaria Adwokacka Duraj Reck i Partnerzy reprezentuje klientów w sprawach o naruszenie dóbr osobistych. Jest to niezwykle delikatna kategoria sporów, ponieważ często dotyczy wizerunku, dobrego imienia czy renomy podmiotu domagającego się ochrony prawnej. Częstokroć sprawy te wzbudzają gro emocji po każdej ze stron postępowania.

 • 29/09/2023

  Koniec wieloletniej walki – maturzyści poznali decyzję ETPC

  Dobiega końca niezwykła sprawa maturzystów z Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy od 2011 roku prowadzą spór z polskimi organami administracji publicznej w przedmiocie unieważnienia matur. Początkowo lokalna sprawa trafiła jednak aż na poziom sądownictwa międzynarodowego, gdyż po ponad dwunastu latach o losie decyzji Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej zdecydował… Europejski Trybunał Praw Człowieka. 

 • 28/09/2023

  Apteka dla Aptekarza 2.0

  28 września 2023 r. wchodzi w życie ustawa o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych wraz z tzw. "wrzutką" nowelizującą Prawo farmaceutyczne, zwaną potocznie "Apteką dla Aptekarza 2.0".

 • 03/08/2023

  Lista zawodów medycznych znów zmieniona

  Sejmowa Komisja Zdrowia przywróciła na listę zawodów medycznych techników dentystycznych  oraz część dietetyków (tylko tych świadczących usługi na NFZ). Głosowanie nad ustawą było zaplanowane na 28 lipca, jednak w ostatniej chwili zostało wycofane z porządku obrad.

 • 27/07/2023

  Zakup pierwszego mieszkania zwolniony z podatku PCC

  Dobra wiadomość dla wszystkich planujących zakup pierwszego mieszkania! W dniu 24 lipca 2023 Prezydent podpisał ustawę zwalniającą z podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu pierwszego mieszkania lub domu z rynku wtórnego tj. ustawę z 26 maja 2023r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej podpisania przez Prezydenta.