Aktualności
10/02/2023
Czy za wykonanie testu COMBO w przychodni zapłaci NFZ?
Test COMBO (tzw. test trzy w jednym) to szybki test antygenowy, który w krótkim czasie wykrywa zakażenie wirusem grypy (A bądź B), koronawirusem lub wirusem RSV. Jego stosowanie znacznie ułatwi postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie adekwatnego leczenia. Jest to szczególnie istotne przy nadmiernie stosowanej w dzisiejszych czasach antybiotykoterapii.
W związku z rozporządzeniem Ministra Zdrowia dnia 5 stycznia 2023 r., zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz.U. 2023, poz. 38), testy COMBO stały się świadczeniami gwarantowanymi w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Oznacza to, że mogą być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Na rzeczony test kieruje lekarz POZ.
Wykonanie testu antygenowego wskazane jest przede wszystkim u osób, które prezentują objawy kliniczne infekcji dróg oddechowych, szczególnie w sezonie wzmożonej zapadalności na grypę/COVID-19/RSV i należą do grup ryzyka ciężkiego przebiegu tych chorób i/lub rozwoju powikłań.
Dotyczy to:
– dzieci poniżej 5 r.ż. (szczególnie poniżej 2. r.ż.),
– osób starszych – powyżej 65. r.ż., ale ryzyko wzrasta już powyżej 50. r.ż.,
– chorych przewlekle na choroby układu oddechowego, układu sercowo-naczyniowego, nerek, wątroby, cukrzycę, choroby hematologiczne, neurologiczne, metaboliczne, nowotwory, inne
– kobiet w ciąży i w okresie połogu
– pacjentów w immunosupresji, w tym również zakażeni HIV
– dzieci przewlekle przyjmujących kwas acetylosalicylowy
– chorych otyłych (z BMI powyżej 40)
– pensjonariuszy domów pomocy społecznej
Niezależnie od powyższego test powinien być wykonany także u każdego pacjenta spoza ww. grup, jeśli objawy są nasilone, a wykonanie testu będzie miało wpływ na postępowanie, np. podjęcie decyzji terapeutycznej.