Aktualności

14/03/2019

Realizacja praw wynikających z RODO nie może być płatna

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO) przewiduje szereg praw przysługujących podmiotowi danych, czyli osobie, której dane są przetwarzane przez administratora danych. Natomiast administratorzy danych są zobowiązani do realizacji praw podmiotów danych, a co więcej – nie mogą żądać od podmiotu danych opłaty za podjęcie w tym zakresie czynności. 

Tymczasem na stronie Urzędu Ochrony Danych Osobowych znalazła się informacja, że jedna ze spółek działających na terenie Polski zażądała od podmiotów danych kwoty 200 złotych za usunięcie wpisów umieszczonych na należących do niej portalach internetowych, zawierających dane osobowe lekarzy, prawników, przedsiębiorców i innych specjalistów. 

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych stwierdził, iż doszło nie tylko do naruszenia przepisów z zakresu ochrony danych osobowych, ale i przepisów Kodeksu karnego, konkretnie art. 286 wskazanego kodeksu, w którym stypizowane jest przestępstwo oszustwa i skierował do Prokuratora Generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.