Aktualności

20/09/2019

Ważny wyrok TSUE w sprawie dochodzenia odszkodowań spowodowanych działaniem tzw. „kartelu ciężarówkowego”

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 29 lipca 2019 roku w sprawie węgierskiego TiborTrans Fuvarozó és Kereskedelmi Kft. przeciwko holenderskiej DAF Trucks N.V, stwierdził, że powództwo o odszkodowania przeciwko członkom tzw. „kartelu ciężarówkowego” z lat 1997-2011, można złożyć także w kraju, w którym doszło do zniekształcenia cen poprzez zmowę cenową producentów. Oznacza to, że pozwy o odszkodowania można składać w kraju nabycia nowego samochodu.

W mediach branżowych można spotkać się z ofertami kancelarii zagranicznych, głównie z Niemiec – ze względu na to, że duża część producentów ciężarówek ma tam swoją główną siedzibę – które oferują dochodzenie roszczeń przeciwko producentom ciężarówek biorącym udział w tzw. „kartelu producentów ciężarówek” w latach 1997-2011.

Sprawa „kartelu producentów ciężarówek” w latach 1997-2011 polegał na tym, że czołowi europejscy producenci ciężarówek (m. in. MAN, Daimler – produkujący m.in. Mercedesy, Fiat Chrysler, Iveco, Volvo, Renault, PACCAR, DAF czy Scania), uzgadniali między sobą ceny nowy samochodów ciężarowych w masie od 6 do 16 ton oraz powyżej 16 ton (zarówno samochodów ciężarowych skrzyniowych, jak i ciągników siodłowych), co zostało stwierdzone przez Komisję Europejską m.in. w decyzji z dnia 19 lipca 2016 roku (sprawa AT.39824 – Samochody ciężarowe).

Nabywcy nowych samochodów ciężarowych m. in. w krajach Unii Europejskiej płacili zatem zawyżone – ze względu na brak prawidłowej konkurencji – ceny za nowe samochody ciężarowe powyższych producentów. Po decyzji Komisji Europejskiej kupujący mają ułatwione zadanie w dochodzeniu odszkodowania będącego równowartościową nieuzasadnionego podwyższenia cen nabytych pojazdów ciężarowych.

Do wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 29 lipca 2019 roku istniały poważne wątpliwości czy producentów ciężarówek można pozywać nie tylko w kraju ich głównej siedziby (czyli np. w Niemczech czy w Niderlandach), ale także w kraju, gdzie zafałszowano ceny nowych pojazdów ciężarówek (czyli np. w Polsce czy na Węgrzech). Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej opowiedział się za drugim z wariantów, umożliwiając tym samym dochodzenie roszczeń także w krajach, gdzie ceny zafałszowano.

Jeżeli zakupiłeś lub wziąłeś w leasing samochód ciężarowy, samochód ciężarowy skrzyniowy lub ciągnik siodłowy wyprodukowany przez MAN, Daimler(np. Mercedes), Fiata Chrysler, CNH, Iveco, Volvo, Renault, PACCAR, DAF czy Scanię w latach 1997-2011, najprawdopodobniej zostałeś poszkodowany w wyniku zmowy cenowej wymienionych producentów. Kancelaria Duraj Reck i Partnerzy zajmuje się m.in. dochodzeniem należnego odszkodowania w wyniku tego procederu. W razie zainteresowania naszymi usługami, zachęcamy do kontaktu.