Dotacje UE

Na lata 2014-2020 Polska otrzymała z budżetu UE 82,5 mld euro na środki polityki spójności. Mimo, iż programy, w ramach których można ubiegać się o dofinansowanie, często stanowią kontynuację rozwiązań znanych nam z poprzedniej perspektywy, tym niemniej szereg zmian w nich zawartych w istotny sposób zmniejsza atrakcyjność oraz dostępność tych środków. Następcą najbardziej znanego i skierowanego do przedsiębiorców Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) jest PO Inteligentny Rozwój (PO IR). POIR jest drugim pod względem budżetu programem na lata 2014-2020 i największym w Unii Europejskiej programem finansujący badania, rozwój oraz innowacje. Najważniejszym jego założeniem jest dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych prowadzonych przez przedsiębiorców oraz wdrożenia ich wyników na rynek. Właśnie w obszarze tego programu zapewniamy profesjonalne, wyspecjalizowane doradztwo, bez względu na instytucję ogłaszającą konkurs (NCBiR/PARP/BGK/MR).

Kancelaria z kolejnym sukcesem – odzyskanie nieruchomości wskutek unieważnienie aktu notarialnego

Wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach unieważniony został akt notarialny. Sąd przychylając się do stanowiska pełnomocnika uznał, iż podatność na propozycje innych osób wpłynęły na Klienta naszej kancelarii, który nie był w stanie przeciwstawić się naciskom innych osób i swobodnie podjąć decyzji. W wyniku działań naszej Kancelarii, Klient odzyska nieruchomość. 

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że obok stanu wyłączającego świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli ustawodawca wyróżnił stan wyłączający swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Podsumowując, możliwe są przypadki, w których strona zawierając umowę w formie aktu notarialnego jest co do zasady świadoma swojego zachowania, jednakże nie działa swobodnie, lecz po wpływem zewnętrznego czynnika, któremu nie jest w stanie się przeciwstawić. 

W związku z podjętymi działaniami przez Kancelarię, Klient odzyska lokal będący przedmiotem unieważnionego aktu notarialnego.  

PORADNIK – MASZ PRAWO

Czynności podejmowane przez organy prowadzące postępowanie karne mogą wywoływać dyskomfort u osób, które formalnie zostaną w takie postępowanie zaangażowane. Takie „zaangażowanie” może nastąpić na wiele różnych sposobów, z punktu widzenia obywatela mniej lub bardziej stresujących. Z jednej strony może to być swobodna i przyjazna rozmowa policjanta z osobą, która jest potencjalnym świadkiem zdarzenia (co nie oznacza, że osoba taka w przyszłości nie pojawi się w zainteresowaniu organów procesowych jako potencjalny podejrzany), z drugiej strony – może być to najbardziej stresujący sposób dostania się w obręb zainteresowania organów procesowych, czyli zatrzymanie osoby w roli podejrzewanego sprawcy przestępstwa. Najważniejszą zasadą, której powinna się trzymać osoba poddawana jakimkolwiek czynnościom brzmi: opanowanie i racjonalne myślenie.

W związku z zaangażowaniem w proces karny, po stronie obywatela pojawia się szereg uprawnień, zaś po stronie organów procesowych pojawiają się odpowiadające im obowiązki. Poniżej prezentujemy uprawnienia zatrzymanego, świadka, podejrzanego oraz tymczasowo aresztowanego w pigułce.

Uprawnienia zatrzymanego

Uprawnienia świadka, w praktyce będącego osobą podejrzaną

Uprawnienia podejrzanego

Uprawnienia tymczasowo aresztowanego

Poradnik – Uprawnienia tymczasowo aresztowanego

Uprawnienia tymczasowo aresztowanego:

Wszystko to, co w przypadku uprawnień podejrzanego plus:

1

Żądaj dostępu do akt sprawy,

w szczególności do treści wniosku o tymczasowe aresztowanie i dowodów, na których ten wniosek się opiera.

2

Żądaj powiadomienia przez sąd osoby najbliższej

bądź innej wskazanej przez Ciebie, o zastosowaniu tymczasowego aresztowania.

3

Poproś najbliższych (bądź inne osoby) o wsparcia:

paczki, widzenia; masz prawo utrzymywać więzi rodzinne.

4

Masz prawo kultywować wyznawaną religię.

5

Wystąp o zgodę na korzystnie z aparatu telefonicznego,

na odmowę przysługuje Ci zażalenie.

6

W areszcie masz prawo do korespondencji

(bez cenzury jak chodzi o korespondencję z RPO, RPD, ETPCZ, może być cenzurowana korespondencja z obrońcą [w szczególnie uzasadnionych wypadkach] oraz organami państwowym, korespondencja „prywatna” jest cenzurowana), egzekwuj swoje prawo do korespondencji, jeśli jest ograniczane („znaczki będą jutro”, „papier dostaniesz od wychowawcy, który przyjdzie jutro”) staraj się, aby to zostało odnotowane w jakikolwiek sposób, jeśli Twoje prawa są naruszane: pisz wnioski, prośby o wyjaśnienia, skargi do Dyrekcji.

7

Poproś, aby osoby, którym na Tobie zależy,

przebywając na wolności czyniły wszystko co tylko możliwe, aby Ci pomóc (oprócz punktu 3, mogą poszukać dla Ciebie dobrego obrońcy)

Chcesz wiedzieć więcej na temat Twoich uprawnień, pobierz nasz bezpłatny poradnik.

Poradnik – Uprawnienia podejrzanego

Uprawnienia podejrzanego:

1

Powinieneś otrzymać druk pouczenia dla osoby podejrzanej – przeczytaj go uważnie.

Powinno zostać wydane i doręczone Ci postanowienie o przedstawieniu zarzutu – przeczytaj uważanie, myśl – przeanalizuj spokojnie treść zarzutów. Zażądaj uzasadnienia do postanowienia o przedstawieniu zarzutu.

2

Ustanów obrońcę.

3

Jeśli nie ma z Tobą obrońcy:

nie składaj wyjaśnień ani nie rozmawiaj poza protokołem z funkcjonariuszami na temat zarzutu lub innych okoliczności, które mogą Cię obciążać. Możesz odmówić mówienia czegokolwiek bez adwokata, jeśli już mówisz – staraj się myśleć o tym co mówisz, lepiej milczeć niż mówić za dużo, dotyczy to wypowiedzi protokołowanych, jak i „swobodnych” rozmów z funkcjonariuszami (z nikim nie rozmawiaj poza protokołem).

4

Nie daj się zaskoczyć podczas przesłuchania, bądź skupiony,

pytania mogą dotyczyć czynów innych niż objęte zarzutem, nie odpowiadaj na nie, mogą być stosowane mniej lub bardziej wyrafinowane techniki przesłuchania (np. policjant może udawać, że jest po Twojej stronie, że sam nie rozumie, o co jest sprawa, że pewnie zakończy się dla Ciebie pomyślnie; może pojawiać się funkcjonariusz nie ujawniony w protokole, który będzie wchodził do pokoju przesłuchań i mimochodem czynił uwagi mające skłonić Cię do współpracy, mające charakter zawoalowanych gróźb, np. zastosowania aresztu, itp.). bądź czujny – nie daj się zwodzić pozorom.

5

Uważnie przeczytaj każdy dokument

– w tym protokół – zanim go podpiszesz, żądaj sprostowania, jeśli coś się nie zgadza.

6

Odmów współpracy,

jeśli uniemożliwione zostanie Ci spotkanie z adwokatem („mam prawo do kontaktu z adwokatem, do czasu kontaktu z adwokatem odmawiam wyjaśnień, nie podpiszę protokołu, nie będę odpowiadał na żadne pytania”).

7

Funkcjonariusz nie może:

– krzyczeć na Ciebie, stosować przemocy psychicznej, w inny sposób wywierać presji,
– mówić Ci co możesz, a czego nie możesz wpisać w uwagach do protokołu.

8

Możesz nie podpisać protokołu,

jeżeli protokół nie odzwierciedla Twoich oświadczeń.

9

Możesz wpisać do protokołu uwagi

np. o zachowaniu konkretnych osób, np. że ktoś Cię straszył, że sugerował albo naciskał abyś zrezygnował z kontaktu z adwokatem, itp.

Poradnik – Uprawnienia świadka

Uprawnienia świadka, w praktyce będącego osobą podejrzaną:o:

Jeśli jesteś wezwany na przesłuchanie w charakterze świadka i z jakiegoś powodu sytuacja ta wydaje Ci się niekomfortowa (np. uważasz, że w trakcie przesłuchania mogą być badane okoliczności, które mogą narazić Ciebie bądź osobę dla Ciebie najbliższą na odpowiedzialność):

1

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty, 

umocuj adwokata lub radcę prawnego, który uda się z Tobą na przesłuchanie.

2

Podczas przesłuchania zachowuj spokój, myśl, nie ulegaj emocjom, bądź precyzyjny 

(skupiaj się na treści pytań i odpowiadaj zgodnie z zakresem pytania), nie mów o tym czego nie dotyczy przesłuchanie, unikaj „swobodnych” rozmów poza protokołem. Jeśli pytanie jest niewłaściwe (np. zawiera sugestię, groźbę) poproś o jego zaprotokołowanie, w razie odmowy zrób to sam w uwagach do protokołu.

3

Uważnie, osobiście przeczytaj protokół. 

Protokół powinien odzwierciedlać Twoje wypowiedzi. Domagaj się jego sprostowania, jeśli tak nie jest. Możesz przed podpisaniem protokołu zamieścić w nim uwagi, dotyczące np. zachowania się funkcjonariuszy podczas przesłuchania.

4

Odmów odpowiedzi na pytanie,

które może narazić Ciebie, bądź osobę dla Ciebie najbliższą na odpowiedzialność.

Poradnik – Uprawnienia zatrzymanego

Uprawnienia zatrzymanego:

1

Za czynności zatrzymania powinien zostać sporządzony protokół zatrzymania,

wskazujący dokładną (co do minuty) godzinę zatrzymania. Sprawdź, czy się zgadza: imię i nazwisko zatrzymującego funkcjonariusza, opis przyczyny zatrzymania, ponadto powinieneś otrzymać druk pouczenia dla osoby zatrzymanej – przeczytaj go uważnie.

2

Pamiętaj, żeby wpisać do protokołu zatrzymania, że żądasz natychmiast bezpośredniej rozmowy z adwokatem.

Żądaj także zawiadomienia Twoich bliskich o zatrzymaniu. Odmów współpracy, jeśli nie umożliwiono Ci spotkania z adwokatem („mam prawo do kontaktu z adwokatem, do czasu kontaktu z adwokatem odmawiam wyjaśnień, nie podpiszę protokołu, nie będę odpowiadał na żadne pytania”).

3

Wiedz, że funkcjonariusz nie może:

– stosować przymusu bezpośredniego w przypadku, gdy nie stawiasz oporu i wykonujesz polecenia,
– krzyczeć na Ciebie, stosować przemoc psychiczną,
– mówić Ci co możesz, a czego nie możesz wpisać w uwagach do protokołu.

4

Uważnie i osobiście przeczytaj

każdy dokument, który podpisujesz, w tym protokół. Możesz nie podpisać protokołu, jeżeli protokół nie odzwierciedla Twoich wyjaśnień.

5

Możesz wpisać do protokołu uwagi 

np. o zachowaniu konkretnych osób, np. że ktoś Cię straszył, że naciskał abyś zrezygnował z kontaktu z adwokatem, itp.

6

Możesz odmówić wyjaśnień bez adwokata, 

staraj się myśleć o tym co mówisz, lepiej milczeć niż mówić za dużo, dotyczy to wypowiedzi protokołowanych jak i „swobodnych” rozmów z funkcjonariuszami.

Odszkodowania wynikające z działalności kartelu ciężarówek

 

Odszkodowanie wynikające
z działania kartelu producentów ciężarówek
na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego

01

Zmowa cenowa / wstęp

19 lipca 2016 r. Komisja Europejska wydała decyzję w sprawie „AT.39824 – Samochody ciężarowe”, w której stwierdziła, że tacy producenci samochodów ciężarowych jak MAN, Daimler, Fiat/Chrysler, Iveco, Volvo/Renault, PACCAR/DAF byli w latach 1997-2011 w zmowie cenowej na mocy, której ustalali wspólnie zawyżone ceny brutto samochodów ciężarowych.

17 września 2017 roku Komisja Europejska doszła do wniosku, że również Scania brała udział w tejże zmowie. Scania zaskarżyła tę decyzję i zażądała stwierdzenia jej nieważności – sprawa ta nie została rozstrzygnięta do dziś. Wszyscy producenci – z wyjątkiem MAN – zostali ukarani wielomilionowymi karami za udział w tym kartelu. Zgodnie z art. 3 ustawy o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji, sprawca naruszenia jest zobowiązany do naprawienia szkody wyrządzonej komukolwiek przez naruszenie prawa konkurencji, chyba że nie ponosi winy.

Zgodnie z art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2003 z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie wprowadzenia w życie reguł konkurencji ustanowionych w art. 81 i 82 Traktatu, decyzja w zakresie stwierdzenia naruszenia prawa konkurencji wiąże każdy sąd Państwa Członkowskiego Unii Europejskiej.

02

Pojazdy, których cena została zawyżona w skutek działania kartelu

Naruszenie dotyczy nowych samochodów ciężarowych o masie od 6 do 16 ton i samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 16 ton będących zarówno samochodami ciężarowymi skrzyniowymi, jak i ciągnikami siodłowymi, następujących producentów:

MAN SE, MAN Truck & Bus AG, MAN Truck & Bus Deutschland GmbH

od 17 stycznia 1997 r.

do 20 września 2010 r.

Daimler AG / Mercedes Benz, Fiat Chrysler Automobiles
N.V., CNH Industrial N.V.,
Iveco SpA, Iveco Magirus
AG, AB Volvo (publ), Volvo Lastvagnar AB,
Renault
Trucks SAS, Volvo Group Trucks Central
Europe GmbH, PACCAR Inc.,
DAF Trucks Deutschland
GmbH, DAF Trucks N.V., Scania AB,
Scania CV AB,
Scania Deutschland GmbH

od 17 stycznia 1997 r.

do 18 stycznia 2011 r.

Sprawa nie dotyczy usług posprzedażowych, innych usług i gwarancji na samochody ciężarowe, sprzedaży używanych samochodów ciężarowych bądź innych towarów i usług.

03

O ile zawyżono cenę, a więc ile może wynieść potencjalne odszkodowanie?

Bez opinii biegłego z zakresu ekonomii i konkurencji trudno z góry przewidzieć, o ile zawyżono cenę konkretnego pojazdu w danym kraju członkowskim EOG, wiadomo natomiast, że jest to około od 5% do nawet 20% ceny nabycia. Z analizy orzeczeń zapadających w innych Państwach Członkowskich UE wynika, że są to zazwyczaj kwoty oscylujące w granicach 10-15% wartości.

Przykład:

Przedsiębiorca X nabył 3 stycznia 2009 roku samochód ciężarowy marki MAN o masie powyżej 16 ton za cenę netto 95 tys. euro netto (około 408 000 PLN). Wskutek opinii biegłego wykazano, że gdyby nie doszło do zmowy cenowej producentów ciężarówek, wówczas jego cena byłaby niższa o 15%, a zatem 80 750 euro netto (około 347 225 PLN). Suma odszkodowania wynosić będzie wówczas 14 250 euro (około 61 275 PLN) od tego jednego samochodu (różnica pomiędzy ceną nabycia i ceną, gdyby kartelu nie było).

Jeżeli ktoś przykładowo zakupiłby w teorii 100 takich samych dokładnie pojazdów tego samego dnia, wtedy suma odszkodowania wzrośnie stukrotnie.

Dla każdego z nabytych pojazdów ta kwota jest obliczana odrębnie.
Suma tych nieuzasadnionych zawyżeń cen będzie ostatecznie stanowić o wysokości odszkodowania.

04

Kto może dochodzić odszkodowania i do kiedy?

Każdy kto zakupił lub wziął w leasing od 17 stycznia 1997 r. do 18 stycznia 2011 r. (w przypadku firmy MAN – do 20 września 2010 r.) nowe:

a) samochody ciężarowe o masie od 6 do 16 ton,
b) samochody ciężarowe o masie przekraczającej 16 ton

– będących zarówno samochodami ciężarowymi skrzyniowymi, jak i ciągnikami siodłowymi, następujących producentów:

  • MAN SE, MAN Truck & Bus AG, MAN Truck & Bus Deutschland GmbH,
  • Daimler AG (np. Mercedes-Benz),
  • Fiat Chrysler Automobiles N.V., CNH Industrial N.V.,
  • Iveco SpA, Iveco Magirus AG,
  • AB Volvo (publ), Volvo Lastvagnar AB, Renault Trucks SAS, Volvo Group Trucks Central Europe GmbH,
  • PACCAR Inc., DAF Trucks Deutschland GmbH, DAF Trucks N.V.,
  • Scania AB, Scania CV AB, Scania Deutschland GmbH.

Odszkodowania można dochodzić do 27 czerwca 2020 roku.

05

Co jest potrzebne do dochodzenia roszczeń?

a) Przede wszystkim konieczny jest wykaz zakupionych lub wziętych w leasing pojazdów ciężarowych
wymienionych wyżej producentów, zakupionych w okresie 1997-2011
wraz z ich cenami nabycia;

b) Jeżeli to możliwe, także dowody nabycia poszczególnych pojazdów jako nowych (np. umowy, faktury VAT itd.);

c) Następnie należy sporządzić opinię biegłego z zakresu ekonomii i konkurencji, który określiłby jaka byłaby cena tychże pojazdów (dla każdego z pojazdów ustalając to odrębnie), gdyby nie zmowa cenowa producentów – to ta kwota różnicy ostatecznie będzie zasądzona na rzecz nabywców pojazdów ciężarowych.

06

Dlaczego warto skorzystać z usług naszej kancelarii?

Jesteśmy doświadczonym zespołem kilkunastu specjalistów, adwokatów oraz radców prawnych. Posiadamy bogate doświadczenie w sprawach dotyczących odszkodowań, odzyskiwania pieniędzy za bezprawne opłaty. Możemy na tym polu pochwalić się bardzo dobrymi wynikami. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat, odzyskaliśmy dla swoich klientów z różnych branż już ponad 25 milionów złotych.

07

Zaufali nam

W świat prawnych paragrafów z powodzeniem wprowadziliśmy już poniższe marki:
Penta
Dr Max
Dr Max
Dr Max
Dr Max
Dr Max
Dr Max
Dr Max
Dr Max
Dr Max
Dr Max
Dr Max
Dr Max
Dr Max
Dr Max

08

Nasi eksperci


DANIEL
RECK
ADWOKAT
Managing Partner

TOMASZ
DURAJ
ADWOKAT
Managing Partner

MATEUSZ
GRZECH
ADWOKAT
Senior Associate

BARTOSZ
HALEJAK
RADCA PRAWNY
Senior Associate

MAREK
GOLA
ADWOKAT
Senior Associate

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących możliwości uzyskania odszkodowania
bądź też chęci poznania naszej szczegółowej oferty – zachęcamy do kontaktu.

tel.: +48 32 253-90-11

tel.: +48 32 703-99-59

e-mail: office@durajreck.com

fax: +48 32 253-04-76

Kancelaria Adwokacka Duraj Reck i Partnerzy
ul. Gliwicka 5, 40-079 Katowice

Rynek Kapitałowy

Dla najbardziej wymagającej grupy klientów proponujemy usługi związane z obszarem rynku kapitałowego. Najczęstszą potrzebą klientów/przedsiębiorców w tym zakresie jest emisja obligacji służących do finansowania inwestycji. Zapewniamy zarówno wsparcie formalnoprawne, jak i kompleksową obsługę emisji obligacji łącznie z jej plasowaniem. W tym ostatnim wypadku oceniamy atrakcyjność projektu i angażujemy się jedynie w przypadku szans powodzenia emisji. Oprócz klasycznego instrumentu finansowego jakim jest obligacja, jesteśmy w stanie pomóc w kreacji każdego innego instrumentu finansowego, służącemu poszukiwaniu współinwestorów do finansowania atrakcyjnego celu inwestycyjnego. Nasi specjaliści uczestniczyli w projektach emisji akcji, obligacji i certyfikatów inwestycyjnych na kwotę ponad miliarda złotych, nierzadko tworząc oryginalne instrumenty dopasowane do potrzeb Klienta i/bądź jednostkowych transakcji oraz podmioty je emitujące (SPV), także w postaci funduszy inwestycyjnych. Równie chętnie i profesjonalnie ocenimy wszelkie instrumenty finansowe będące przedmiotem zainteresowania inwestycyjnego naszych Klientów.

 

 

Dowiedz się więcej, zachęcamy do kontaktu:

Siedziba kancelarii:

ul. Gliwicka 5, 40-079 Katowice

tel.: +48 32 253-90-11
+48 32 703-99-59
fax: +48 32 253-04-76
e-mail: office[at]durajreck.com

Tarcza antykryzysowa – postępowania sądowe i administracyjne

 

Postępowania sądowe

Całkowite zaprzestanie czynności przez sąd z powodu COVID-19. W sprawach pilnych prezes sądu apelacyjnego, wojskowego sądu okręgowego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego może wyznaczyć inny sąd równorzędny położony na obszarze tej samej apelacji, jako właściwy do rozpoznawania spraw pilnych należących do właściwości sądu, który zaprzestał czynności.

W wyjątkowych przypadkach, gdy wszystkie sądy apelacyjne w danej apelacji zaprzestaną czynności, wyznaczenia, na wniosek prezesa sądu apelacyjnego, dokonuje Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego.

 

Sprawy pilne

1. postępowanie karne:

  • wnioski o zastosowanie, przedłużenie, zmianę i uchylenie tymczasowego aresztowania;
  • sprawy, w których jest stosowane zatrzymanie;
  • sprawy, w których orzeczono środek zabezpieczający;
  • przesłuchanie małoletniego świadka lub przesłuchanie świadka przez sąd w postępowaniu przygotowawczym, gdy podejrzany jest zatrzymany;
  • sprawy w przedmiocie europejskiego nakazu aresztowania;
  • sprawy w przedmiocie zarządzenia przerwy w wykonaniu kary w systemie dozoru elektronicznego;
  • sprawy o zastosowanie i przedłużenie środka detencyjnego w postaci umieszczenia cudzoziemca w strzeżonym ośrodku, o zastosowanie lub przedłużenie wobec niego aresztu dla cudzoziemców;
  • sprawy, w których wykonywana jest kara pozbawienia wolności albo inna kara lub środek przymusu skutkujący pozbawieniem wolności, jeżeli rozstrzygnięcie sądu dotyczy zwolnienia osoby pozbawionej wolności z zakładu karnego lub aresztu śledczego albo jest niezbędne do wykonania takiej kary lub środka przymusu w tym zakładzie lub areszcie (oraz w zakresie postępowania wykonawczego tych sprawach).

2. sprawy rodzinne:

  • sprawy o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką (oraz w zakresie postępowania wykonawczego tych sprawach);

3. postępowanie w sprawach nieletnich:

  • dotyczące umieszczenia lub przedłużenia pobytu nieletniego w schronisku dla nieletnich (oraz w zakresie postępowania wykonawczego tych sprawach);
  • dotyczące umieszczenia małoletniego cudzoziemca w placówce opiekuńczo-wychowawczej (oraz w zakresie postępowania wykonawczego tych sprawach);

4. inne sprawy:

  • z wniosków o ustanowienie kuratora w celu reprezentowania interesów małoletnich w postępowaniu przed sądem lub innym organem w sprawach pilnych;
  • o których mowa w ustawie o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób (tzw. „ustawa o bestiach”);
  • o których mowa w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego (oraz w zakresie postępowania wykonawczego tych sprawach),
  • przesłuchania przez sąd osoby w trybie zabezpieczenia dowodu lub co do której zachodzi obawa, że nie będzie można jej przesłuchać na rozprawie.

5. sprawy pilne w postępowaniu administracyjnym:

  • sprawy, w przypadku których ustawa określa termin ich rozpatrzenia przez sąd oraz sprawy wniosków o wstrzymanie wykonania aktu lub czynności.

 

Uznanie sprawy za pilną przez prezesa sądu

Prezes właściwego sądu może zarządzić rozpoznanie każdej sprawy jako pilnej, jeżeli jej nierozpoznanie mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzi lub zwierząt, poważną szkodę dla interesu społecznego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną, a także gdy wymaga tego dobro wymiaru sprawiedliwości.

Perpetuatio fori

Sąd wyznaczony jako sąd właściwy do rozpoznawania spraw pilnych przez prezesa sądu nadrzędnego pozostaje właściwy do zakończenia postępowania w danej instancji.

 

I. TERMINY PRAWO ADMINISTRACYJNE

W okresie obowiązywania:

  • stanu zagrożenia epidemicznego albo
  • stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 (dalej: „czas epidemii”)

bieg przewidzianych przepisami prawa administracyjnego terminów:

  • od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem lub organem,
  • do dokonania przez stronę czynności kształtujących jej prawa i obowiązki,
  • przedawnienia,
  • których niezachowanie powoduje wygaśnięcie lub zmianę praw rzeczowych oraz roszczeń i wierzytelności, a także popadnięcie w opóźnienie,
  • zawitych, z niezachowaniem których ustawa wiąże ujemne skutki dla strony,
  • do dokonania przez podmioty lub jednostki organizacyjne podlegające wpisowi do właściwego rejestru czynności, które powodują obowiązek zgłoszenia do tego rejestru, a także terminów na wykonanie przez te podmioty obowiązków wynikających z przepisów o ich ustroju

nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.

WYŁĄCZENIA

Nie dotyczy to jednak:

  • terminów w administracyjnych sprawach pilnych, tj. w sprawach, w których ustawa określa termin ich rozpatrzenia przez sąd oraz sprawy wniosków o wstrzymanie wykonania aktu lub czynności;
  • terminów w sprawach wyboru lub powołania organów, których kadencje są określone w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej;
  • terminów wyborów do organów jednostek samorządu terytorialnego;
  • terminów w sprawach wniosków i pytań prawnych do Trybunału Konstytucyjnego.

Szczególne okoliczności

Właściwy organ, sąd lub podmiot może wezwać obowiązanego do dokonania czynności wynikających z przepisów prawa, w oznaczonym terminie i w zakresie, w jakim przepis ten zobowiązuje do dokonania czynności, jeżeli niepodjęcie czynności mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzi lub zwierząt, poważną szkodę dla interesu społecznego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną. W takim przypadku obowiązany powinien wykonać obowiązek w oznaczonym terminie.

Czynności dokonane w trakcie wstrzymania terminów

Czynności dokonane w „czasie epidemii” w celu wykonania uprawnienia lub obowiązku w okresie wstrzymania rozpoczęcia albo zawieszenia biegu terminów są skuteczne.

Epidemia a terminy w prawie karnym

W „czasie epidemii” nie biegnie:

  • przedawnienie karalności czynu oraz
  • przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia.

 

II. TERMINY SĄDOWE I SĄDOWO – ADMINISTRACYJNE

W okresie obowiązywania:

  • stanu zagrożenia epidemicznego albo
  • stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 („stan epidemii”)

bieg terminów procesowych i sądowych w:

a. postępowaniach sądowych, w tym sądowo – administracyjnych,

b. postępowaniach egzekucyjnych,

c. postępowaniach karnych,

d. postępowaniach karnych skarbowych,

e. postępowaniach w sprawach o wykroczenia,

f. postępowaniach administracyjnych,

g. postępowaniach i kontrolach prowadzonych na podstawie ordynacji podatkowej

h. kontrolach celno-skarbowych,

i. postępowaniach w sprawach, o których mowa w art. 15f ust. 9 ustawy o grach hazardowych,

j. innych postępowaniach prowadzonych na podstawie ustaw,

nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres.

Warto pamiętać, że wszystkie czynności podjęte w tym okresie są skuteczne.

 

WYŁĄCZENIE WSTRZYMANIA TERMINÓW

Wstrzymanie rozpoczęcia i zawieszenie biegu terminów nie dotyczy:

a. spraw pilnych (jak się wydaje, z wyłączeniem uznanych za pilne przez prezesa sądu, zgodnie z regulacją zawartą w ustawie)

b. terminów w sprawach wyboru lub powołania organów, których kadencje są określone w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,

c. terminów wyborów do organów jednostek samorządu terytorialnego,

d. terminów w sprawach wniosków i pytań prawnych do Trybunału Konstytucyjnego,

e. niektórych kontroli i postępowań wskazanych w ustawie prawo zamówień publicznych.

W tym okresie nie przeprowadza się rozpraw ani posiedzeń jawnych, z wyjątkiem rozpraw i posiedzeń jawnych w sprawach określonych, pilnych.

 

III. TERMINY ORGANÓW ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

Wstrzymanie terminów na zajęcie stanowiska

Wstrzymanie terminów nie zwalnia z obowiązku zajęcia stanowiska w wyznaczonym terminie (w trybie art. 106 k.p.a.), ale tylko wówczas, gdy:

  • wymaga tego interes publiczny lub ważny interes strony albo kontrolowanego w związku z postępowaniem skarbowym, wynikającym z ordynacji podatkowej, kontroli celno-skarbowej i postępowania w sprawach gier hazardowych;
  • niepodjęcie czynności mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzi lub zwierząt, poważną szkodę dla interesu społecznego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną – w pozostałych przypadkach.

Wstrzymanie innych terminów

Bieg terminu:

  • na milczące załatwienie sprawy,
  • w innej sprawie, w której brak wyrażenia przez organ sprzeciwu, wydania decyzji, postanowienia albo innego rozstrzygnięcia uprawnia stronę lub uczestnika postępowania do podjęcia działania, dokonania czynności albo wpływa na zakres praw i obowiązków strony lub uczestnika postępowania,
  • na wyrażenie przez organ stanowiska albo wydanie interpretacji indywidualnej, z wyjątkiem interpretacji indywidualnej w sprawach podatkowych

nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na okres trwania „epidemii”.

W czasie „epidemii” organ lub podmiot może z urzędu wydać:

  • decyzję w całości uwzględniającą żądanie strony lub uczestnika postępowania,
  • zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu,
  • wyrazić stanowisko,
  • wydać interpretację indywidualną.

„EPIDEMIA” A ZWŁOKA ORGANU

W okresie „epidemii”:

  • nie stosuje się przepisów o bezczynności organów oraz o obowiązku organu i podmiotu, prowadzących odpowiednio postępowanie lub kontrolę, do powiadamiania strony lub uczestnika postępowania o niezałatwieniu sprawy w terminie;
  • organom lub podmiotom prowadzącym odpowiednio postępowanie lub kontrolę nie wymierza się kar, grzywien ani nie zasądza się od nich sum pieniężnych na rzecz skarżących za niewydanie rozstrzygnięć w terminach określonych przepisami prawa;
  • zaprzestanie czynności przez sąd, organ lub podmiot, prowadzące postępowanie lub kontrolę nie może być podstawą wywodzenia środków prawnych dotyczących bezczynności, przewlekłości lub naruszenia prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki.

 

Niestosowanie wszelkich wyłączeń dotyczących terminów

Przepisów o wstrzymaniu terminów nie stosuje się do terminów związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

 

STAN EPIDEMII A EKSMISJA

Warto pamiętać, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, nie wykonuje się tytułów wykonawczych nakazujących opróżnienie lokalu mieszkalnego.

Tarcza antykryzysowa – zamówienia publiczne (projekt ustawy)

Jakie umowy są objęte zakresem przedstawionych zmian?

  • umowy zawarte w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych.

Wyłączenie stosowania przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych

Nie stosuje się przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych do:

  •  zamówień na usługi lub dostawy niezbędne do przeciwdziałania COVID-19:

a) jeżeli zachodzi wysokie prawdopodobieństwo szybkiego i niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby

lub

b) jeżeli wymaga tego ochrona zdrowia publicznego

  • zamówień udzielanych przez:

a) Bank Gospodarstwa Krajowego,

b) Polski Fundusz Rozwoju Spółka Akcyjna lub

c) regionalne fundusze rozwoju, o których mowa w art. 13 ust. 1a ustawy z dnia 5 czerwca 1998 o samorządzie województwa związanych z realizacją:

1. zadań dotyczących obsługi funduszy utworzonych, powierzonych lub przekazanych na podstawie przepisów odrębnych oraz związanych z realizacją programów rządowych lub innych programów realizowanych ze środków publicznych, lub

2. zadań związanych z wykorzystaniem środków pochodzących z takich funduszy które dotyczą instrumentów wsparcia niezbędnych do przeciwdziałania negatywnym skutkom gospodarczym wystąpienia COVID-19.

  •  zamówień na usługi lub dostawy udzielanych przez ZUS:

a) w związku z realizacją zadań związanych z ustalaniem prawa lub wypłatą świadczenia postojowego,

b) w związku z realizacją zadań związanych ze zwolnieniem z tytułu nieopłaconych składek.

 

Jakie są obowiązki stron umowy w sprawie zamówienia publicznego?

  • niezwłoczne, wzajemne informowanie o wpływie okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 na należyte wykonanie tej umowy,
  • przedstawienie oświadczeń lub dokumentów, dotyczących w szczególności:

a) nieobecności pracowników lub osób świadczących pracę za wynagrodzeniem na innej podstawie niż stosunek pracy, które uczestniczą lub mogłyby uczestniczyć w realizacji zamówienia,

b) nałożenia na wykonawcę obowiązku podjęcia określonych czynności zapobiegawczych lub kontrolnych na mocy decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego lub działającego z jego upoważnienia państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego,

c) poleceń wydanych przez wojewodów lub decyzji wydanych przez Prezesa Rady Ministrów,

d) wstrzymania dostaw produktów, komponentów produktu lub materiałów, trudności w dostępie do sprzętu lub trudności w realizacji usług transportowych,

e) powyższych okoliczności w zakresie w jakim dotyczą one podwykonawcy lub dalszego podwykonawcy.

  • przedstawienie dodatkowych oświadczeń lub dokumentów na żądanie drugiej strony, również niewymienionych powyżej.

W ciągu 14 dni od otrzymania informacji druga strona ma obowiązek zająć swoje stanowisko o wpływie okoliczności związanych z COVID-19 na należyte wykonanie umowy. Stanowisko to musi zawierać uzasadnienie.

 

Zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego

  • Kto może dokonać zmiany umowy?

– zamawiający w uzgodnieniu z wykonawcą.

  •  Kiedy zmiana jest dopuszczalna?

– jeśli okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19 mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie umowy.

  •  Na czym w szczególności może polegać zmiana umowy?

– na zmianie terminu wykonania umowy lub jej części,

– na czasowym zawieszenie wykonywania umowy lub jej części,

– na zmianie sposobu wykonywania dostaw, usług lub robót budowlanych,

– na zmianie zakresu świadczenia wykonawcy łącznie z odpowiednią zmianą jego wynagrodzenia => Wzrost nie może przekroczyć 50% wartości pierwotnej umowy.

  •  Co jeśli umowa zawiera postanowienia dopuszczające jej zmianę korzystniejsze dla wykonawcy?

– stosuje się postanowienia umowne,

– okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19 nie mogą stanowić samodzielnej podstawy do wykonania umownego prawa odstąpienia od umowy.

 

Kary umowne i odszkodowania

Jeżeli umowa zawiera postanowienia dotyczące:

  • kar umownych,
  • odszkodowań z tytułu odpowiedzialności za jej niewykonanie lub nienależyte wykonanie z powodu oznaczonych okoliczności

strona umowy w swoim stanowisku przedstawia wpływ okoliczności związanych z wystąpieniem

COVID-19 na:

  •  należyte jej wykonanie,
  •  zasadność ustalenia i dochodzenia tych kar lub odszkodowań, lub ich wysokość.

 

Zmiana umowy o podwykonawstwo

  •  Kto może dokonać zmian?

– wykonawca i podwykonawca po wspólnym uzgodnieniu.

  •  Kiedy mogą dokonać zmiany?

– jeśli strony stwierdzą, że okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19 mogą wpłynąć lub wpływają na należyte wykonanie umowy o podwykonawstwo związanej z wykonaniem zamówienia publicznego lub jego części.

  •  Kiedy muszą?

– w razie dokonania przez zamawiającego i wykonawcę zmiany umowy w sprawie zamówienia publicznego, która obejmuje część zamówienia powierzoną do wykonania podwykonawcy.

  • Na czym w szczególności może polegać zmiana umowy?

– zmianie terminu wykonania umowy lub jej części,

– czasowym zawieszeniu wykonywania umowy lub jej części,

– zmianie sposoby wykonywania umowy,

– zmianie zakresu wzajemnych świadczeń.

 

Wyłączenie odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych

Ustawa przewiduje wyłączenie przepisów o ponoszeniu odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych w przypadku:

  • nieustalenia lub niedochodzenia od strony umowy w sprawie zamówienia publicznego należności powstałych w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem tej umowy na skutek okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 mających wpływ na należyte wykonanie tej umowy,
  • zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego zgodnie z postanowieniami Ustawy.

 

Wyłączenie odpowiedzialności karnej

Nie popełnia przestępstwa wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym (art. 296 § 1–4 kk), kto będąc obowiązanym do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej:

  • nie ustala lub nie dochodzi od strony umowy w sprawie zamówienia publicznego, należności powstałych w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem tej na skutek okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19 mających wpływ na należyte wykonanie tej umowy,
  • zmienia umowę w sprawie zamówienia publicznego zgodnie z postanowieniami Ustawy.

 

Wyłączenie odpowiedzialności cywilnoprawnej wobec Spółki z o.o. lub akcyjnej

  •  Jakich spółek dotyczy?

– spółki z o.o.,

– spółki akcyjnej.

  • Kto nie będzie ponosił odpowiedzialności wobec spółki?

– członkowie zarządu,

– członkowie rady nadzorczej,

– członkowie komisji rewizyjnej,

– likwidatorzy.

  • Jakich czynów dotyczy wyłączenie odpowiedzialności?

– nie ustalenia lub nie dochodzenia od strony umowy w sprawie zamówienia publicznego należności powstałych w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy na skutek okoliczności związanych z wystąpieniem COVID-19

– zmiany umowę w sprawie zamówienia publicznego zgodnie z postanowieniami Ustawy.

 

Uzasadnione naruszenie przepisów dotyczących zamówień publicznych

  • Nie popełnia:

– przestępstwa określonego w art. 231 kk,

– przestępstwa określonego w art. 296 kk,

– deliktu dyscyplinarnego,

– naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

kto w okresie stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19, nabywając towary lub usługi niezbędne dla zwalczania tej epidemii narusza:

– obowiązki służbowe lub

– obowiązujące w tym zakresie przepisy.

  • Warunki wyłączenia odpowiedzialności:

– działanie w interesie społecznym,

– nabycie towarów lub usług bez dopuszczenia się naruszeń nie mogłoby zostać zrealizowane albo byłoby istotnie zagrożone.

 

Wstrzymanie i zawieszenie biegu terminów

W okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 bieg terminów procesowych i sądowych nie ulegają wstrzymaniu ani zawieszeniu terminy w ramach:

  •  kontroli uprzedniej zamówień współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej przeprowadzane przez Prezes UZP,
  • postępowań przed Krajową Izbą Odwoławczą dotyczących odwołań od niezgodnej z przepisami ustawy czynności zamawiającego podjętej w postępowaniu o udzielenie zamówienia lub zaniechania czynności, do której zamawiający jest zobowiązany na podstawie ustawy.

 

Zarządzenia Prezesa UZP i Prezesa KIO

  • Kto może wydać zarządzenia?

– Prezes Urzędu Zamówień Publicznych,

– Prezes Krajowej Izby Odwoławczej.

  • Czego mogą dotyczyć zarządzenia?

– określenia szczegółowych warunków organizacji pracy Krajowej Izby Odwoławczej związane z zapewnieniem prawidłowego toku jej urzędowania,

– określenia stosownych środków zapewniających bezpieczeństwo, mając na względzie konieczność podejmowania działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Tarcza antykryzysowa – umowy najmu

 

Wzajemne wygaszanie zobowiązań:

I. Przesłanki:

  • objęcie zakazem prowadzenia działalności,
  • prowadzenie działalności w obiekcie handlowym o powierzchni sprzedaży przekraczającej 2000 m2.

Uwaga! Wzajemne uprawnienia wygasają od dnia objęcia zakazem do czasu jego zniesienia.

Wynajmujący zobowiązany jest przedstawić Najemcy ofertę woli przedłużenia obowiązywania umowy:

1| na dotychczasowych warunkach

oraz

2| o okres obowiązywania zakazu i o sześć miesięcy

Termin na złożenie oferty wynosi 3 miesiące od dnia zniesienia zakazu.

 

II. Przepisy tarczy antykryzysowej nie uchybiają przepisom Kodeksu cywilnego

  • z uwagi na wprowadzony stan epidemii Strony mogą zwrócić się do sądu o zmianę sposobu wykonania zobowiązania, wysokości wynagrodzenia lub o orzeczenie o rozwiązaniu umowy;
  • kary umowne lub odszkodowanie zostają wyłączone, w sytuacji gdy z uwagi na wprowadzenie restrykcji prawnych:

a. Wynajmujący skrócił godziny otwarcia Centrum, skutkujące ograniczeniem prowadzenia działalności Najemcy

lub

b. Najemca nie jest w stanie pokryć w pełnej wysokości czynszu z uwagi na ograniczenie godzin otwarcia Centrum oraz zmniejszenie liczby obsługiwanych klientów.

 

Powyższe sytuacje są powołane dla przykładu, każda sprawa będzie indywidualnie rozpatrywana.

 

Śląski Klub Karate GOLIAT

Największy Klub Oyama Karate na terenie Górnego Śląska i jeden z największych w Polsce. Posiada ponad 50 sekcji w największych miastach Górnego Śląska, m.in. w Katowicach, Siemianowicach, Tychach, Rudzie Śląskiej, Gliwicach, Chorzowie, Bytomiu, Łaziskach, Gliwicach, Orzeszu, Kobiórze czy Świętochłowicach. W rankingu najlepszych klubów w Polsce ? Oyama Karate zrzesza blisko 60 klubów w całym kraju ? Śląski Klub Karate ?GOLIAT?, zajął w 2015 r. i 2016 r. pierwsze miejsce. Trenuje w nim około 1000 osób. 

Przejdź do góry