Ponad 14 tys. poszkodowanych w wypadkach przy pracy w I kwartale 2020 roku. Jak ubiegać się o odszkodowanie?

14 Październik 2020

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od stycznia do marca 2020 roku poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 14 140 osób. Niestety, 0,2 proc. z nich poniosło w efekcie śmierć (taki sam wskaźnik jak przed rokiem). W porównaniu do 2019 roku zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych przypadających na 1000 pracujących – z 1,17 do 1,04. O jakie świadczenia mogą ubiegać się osoby poszkodowane?

czytaj więcej

Kiedy potrzebna jest zgoda prezesa UOKiK? Podstawy prawne udzielania zgody na koncentrację przedsiębiorców

15 Wrzesień 2020

Jednym z najistotniejszych elementów gospodarki wolnorynkowej jest konkurencyjność. Ustawodawca wyposażył Państwo w narzędzia, które mają na celu przeciwdziałanie zachowaniom antykonkurencyjnym, między innymi poprzez kontrolę koncentracji przedsiębiorców. Zasady kontroli koncentracji zostały uregulowane w Ustawie z 16 lutego 2007 roku o ochronie konkurencji i konsumentów. Organem właściwym w sprawach uregulowanych ustawą jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

czytaj więcej

Formalności spadkowe – gdzie i jak je sprawnie załatwić?

8 Wrzesień 2020

W chwili śmierci spadkodawcy dochodzi do otwarcia spadku. Jest to moment, w którym dochodzi do nabycia spadku z mocy prawa, co oznacza, że dziedziczenie następuje niezależnie od tego czy został sporządzony dokument je potwierdzający. Ze względów praktycznych dla spadkobiercy ważne jest jednak, by legitymować się wobec osób trzecich dokumentem potwierdzającym nabycie spadku. Wykazanie, że jest się spadkobiercą jest potrzebne na przykład, gdy chcemy swobodnie dysponować zawartością spadku, sprzedać odziedziczoną nieruchomość, wpisać swoje prawo do księgi wieczystej, czy na przykład dochodzić należności od dłużników. Potwierdzenie, że jesteśmy spadkobiercami możemy nabyć w dwojaki sposób. 

czytaj więcej

Odszkodowanie do 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

1 Wrzesień 2020

Wybierając środek komunikacji zwracamy uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim –czas dotarcia do wybranego miejsca. Jednym z najczęściej wybieranych środków transportu jest pociąg. Doświadczenie życiowe pokazuje jednak, że pociągi nie są niezawodne i nie zawsze przyjeżdżają na czas. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym potrafią mocno utrudnić życie pasażerom. Jeden z portali informacyjnych podał swojego czasu, że rekordowe opóźnienie pociągu wyniosło 1100 minut. Co w takiej sytuacji może zrobić poszkodowany pasażer?

czytaj więcej

Pozew rozwodowy – na co zwrócić uwagę?

24 Sierpień 2020

Została podjęta decyzja o rozwodzie? A może dopiero zastanawiasz się, od czego zacząć? W każdym razie uważasz, że nastąpił koniec małżeństwa i nie ma już od tego odwrotu. Zasada jest jedna: tylko i wyłącznie sąd może orzec, że wasze małżeństwo zostało rozwiązane. Od czego zatem zacząć sprawę rozwodową? Od dobrze sporządzonego pozwu. Zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby przygotować się do sprawy.

czytaj więcej

Zasiedzenie nieruchomości

17 Sierpień 2020

Instytucję zasiedzenia regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Zasiedzenie jest pierwotnym i nieodpłatnym sposobem nabycia prawa własności przez upływ czasu. Nabycie prawa własności do nieruchomości powstaje z mocy samego prawa, w związku z czym nie jest konieczne składanie oświadczeń woli, czy podejmowanie jakichkolwiek innych czynności w celu jego nabycia. Nie wymaga ono jakiegokolwiek ekwiwalentu.

czytaj więcej

Rodzic odmawia leczenia dziecka. Szpital i lekarze bezradni?

10 Sierpień 2020

Religia, wiara w medycynę naturalną, indywidualne przekonania czy też stan szoku niepozwalający na podjęcie racjonalnych decyzji – to tylko kilka z powodów, dla których dorośli pacjenci bardzo często odmawiają leczenia a nawet poddania się zabiegom. Dopóki podejmują takie decyzje w swoim imieniu, mają takie prawo. Problem pojawia się, kiedy osoba dorosła zaczyna niekorzystnie dysponować życiem i zdrowiem małoletniego w jego imieniu.  

czytaj więcej

Jakie dane musimy udostępnić (przyszłemu) pracodawcy?

3 Sierpień 2020

Po kilkunastu miesiącach obowiązywania RODO polscy pracodawcy doczekali się nowelizacji przepisów kodeksu pracy. Wprowadzono m.in. katalog informacji, jakie pracodawca zobowiązany jest pozyskiwać od kandydatów do pracy na etapie rekrutacji bądź pracowników w momencie zatrudnienia. Oznacza to jednocześnie, że kandydaci i pracownicy muszą takich informacji udzielić. Z udostępniania niektórych danych zwolnieni zostaliśmy całkowicie.

czytaj więcej

Formalności związane z ekspozycją własnej reklamy na budynku

20 Lipiec 2020

Plakaty reklamowe, banery oraz bilbordy. Każdy z nas widzi je codziennie na blokach czy przy drodze. To sprawdzony sposób dotarcia do ogromnej ilości odbiorców i bez wątpienia jest kluczowym elementem strategii marketingowej wielu przedsiębiorstw. Dzięki temu poradnikowi dowiesz się, jak kompleksowo przejść przez wszystkie formalności związane z ekspozycją własnej reklamy na budynku.

czytaj więcej