Blog

Autor:

  • Bezpodstawnie zatrzymane wadium
    Monika Gnacy-Witt

    Junior Associate, Kancelaria Adwokacka Duraj Reck i Partnerzy

13 lipca 2024

Bezpodstawnie zatrzymane wadium

Jednym z powodów zatrzymania wadium, które wymienia art. 98 ust. 6 ustawy prawo zamówień publicznych, jest brak złożenia podmiotowych lub przedmiotowych środków dowodowych, potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 57 lub art. 106 ust 1 ustawy. Powyższa regulacja ma na celu wyeliminowanie zmów przetargowych, jednak w praktyce prowadzi do tego, że zamawiający zatrzymują wadium nawet wtedy, gdy wykonawca nie zrozumiał warunku udziału w postępowaniu w sposób zgodny z ich oczekiwaniami.

Uzasadniając wprowadzenie wymienionego na wstępie przepisu, ustawodawca jednoznacznie podał, że regulacja ma przeciwdziałać zmowom przetargowym. W kontekście powyższego wskazał, że wcześniejsze brzmienie przepisów sprzyjało sytuacji, w której grupa będących w porozumieniu wykonawców może powodować, że zamówienie jest udzielane temu spośród nich, który zaoferował najwyższą cenę. Wykonawcy ci mogą celowo składać oferty bez wymaganych dokumentów lub oświadczeń, a następnie już po zapoznaniu się z ofertami konkurentów, bez negatywnych konsekwencji wycofać się z udziału w postępowaniu, podlegając jedynie wykluczeniu (tak druk sejmowy nr 471, Sejm VI kadencji).

Należy zatem podkreślić, że przepis art. 98 ust. 6 pkt 1 ustawy pozwala wprawdzie na zatrzymanie wadium w sytuacji niezłożenia dokumentów i oświadczeń, niemniej chodzi o sytuacje, gdy wykonawca faktycznie (fizycznie) nie przedłoży dokumentów.  Natomiast formalne uzupełnienie dokumentów, pomimo iż mogą one nie potwierdzać spełniania warunku udziału w postępowaniu nie daje zamawiającemu prawnej możliwości zatrzymania wadium wraz z odsetkami na podstawie ww. przepisu.

Sądy również wielokrotnie analizowały kwestię możliwości zatrzymania wadium przez zamawiającego na omawianej podstawie. Przeważający pogląd w orzecznictwie wskazuje, że zamawiający ma prawo zatrzymać wadium tylko wtedy, gdy wykonawca celowo nie dołącza wymaganych dokumentów do oferty, zmierzając do wywarcia wpływu na wynik postępowania. Sądy wskazują, że jeżeli Wykonawca zamierzał uczestniczyć w postępowaniu, uzupełnił dokumenty i oświadczenia w odpowiedzi na wezwanie zamawiającego, a jedynie nieumyślnie popełnił błąd przy interpretacji zapisów specyfikacji warunków zamówienia, to w takiej sytuacji zamawiający nie ma podstaw do zatrzymania wadium.

Jak odzyskać bezpodstawnie zatrzymane wadium?

W kontekście bezpodstawnie zatrzymanego wadium pojawiają się wątpliwości wśród wykonawców co do właściwej ścieżki dochodzenia jego zwrotu. Do niedawna w orzecznictwie wskazywano, że wniesienie wadium stanowi element postępowania o udzielenie zamówienia, umożliwiający udział w przetargu, co sugerowało, że wykonawcy przysługują środki ochrony prawnej wynikające z ustawy prawo zamówień publicznych. W rezultacie sądy odrzucały pozwy o zwrot bezpodstawnie zatrzymanego wadium wskazując, że dochodzenie jego zasądzenia jest dopuszczalne dopiero po wyczerpaniu trybu odwoławczego przed Krajową Izbą Odwoławczą. Sprawę rozstrzygnął Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 12 lipca 2014 r. (sygn. akt IV CSK 291/13) wskazując, że sprawa o zwrot wadium zatrzymanego przez zamawiającego jest sprawą cywilną. Należy zatem jednoznacznie wskazać, że w obecnym stanie prawnym zwrotu wadium należy dochodzić przed sądami powszechnymi.

Więcej na blogu:

  • 11/03/2025

    Paweł Garbas

    W ostatnim czasie media społecznościowe stały się jednym z kluczowych kanałów promocji produktów i usług, a influencerzy i celebryci wraz z agencjami reklamowymi odgrywają w tym procesie znaczącą rolę. Marki chętnie współpracują z twórcami internetowymi, którzy promują ich produkty w mediach społecznościowych.

  • 06/03/2025

    Paweł Garbas

    Istotna część składek korporacyjnych uiszczanych przez członków samorządu notarialnego trafia do towarzystwa ubezpieczeń oferującego ubezpieczenie na wypadek utraty zdolności do wykonywania zawodu notariusza bądź śmierci. Jak wynika z treści corocznych Uchwał Krajowej Rady Notarialnej, przekazywanie składek z tytułu ubezpieczenia na rzecz TU ma charakter obligatoryjny. W praktyce oznacza to, że notariusze muszą ponosić koszty związane z ubezpieczeniem w wyznaczonym towarzystwie ubezpieczeń, niezależnie od tego, czy chcą skorzystać z jego oferty, czy nie.

  • 27/02/2025

    monika witt

    Monika Gnacy-Witt

    Sądy powszechne regularnie publikują sprawozdania statystyczne dotyczące swojej działalności, które obejmują m.in. liczbę spraw pozostających w toku, zakończonych oraz nowo zarejestrowanych. Analiza tych danych pozwala ocenić stopień obciążenia wymiaru sprawiedliwości oraz średni czas trwania postępowań. Ze statystyk sądów okręgowych w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Opolu wynika, że liczba nowych spraw co roku przewyższa liczbę rozstrzygniętych. W praktyce oznacza to coraz dłuższe oczekiwanie na wyrok.