Blog

Autor:

  • Czy pracownik mobilny rozpoczyna pracę od razu po wyjściu z domu?
    Martyna Kasperska

    Prawnik, Kancelaria Adwokacka Duraj Reck i Partnerzy

21 lutego 2024

Czy pracownik mobilny rozpoczyna pracę od razu po wyjściu z domu?

Częstym problemem w przypadku tzw. pracownika mobilnego, którego praca w zasadniczej części polega na przemieszaniu się pomiędzy miejscami, w których czekają na niego obowiązki (np. spotkania z kontrahentami w biurach w całym województwie, a nawet kraju), jest ustalenie od którego momentu rozpoczyna i kiedy kończy swoją pracę. Nie ma wątpliwości, że co do zasady dojazd pracownika z domu do pracy i z powrotem nie jest wliczany do czasu pracy. Jednak w przypadku przedstawicieli handlowych czy serwisantów, którzy często dysponują przy tym samochodem służbowym, granice między czasem prywatnym a czasem pracy mogą być trudne do ostrego zarysowania.

W przepisach kodeksu pracy nie ma regulacji odnoszącej się bezpośrednio do czasu pracy tzw. pracowników mobilnych. Z pomocą przychodzi jednak orzecznictwo Sądu Najwyższego. W orzeczeniu z dnia 24 lutego 2021 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt III PSKP 4/21) wskazał na kilka kwestii, które w praktyce mogą okazać się niezwykle istotne zarówno dla pracodawców jak i samych pracowników mobilnych i które warto przypomnieć.

W ocenie Sądu Najwyższego należy po pierwsze uznać, że czasem pracy pracownika wykonującego obowiązki pracownicze na określonym obszarze, do czego niezbędne jest stałe przemieszczanie się, jest także czas poświęcony na niezbędne przejazdy. W czasie tych przejazdów pracownik pozostaje bowiem w dyspozycji pracodawcy, a świadczenie pracy polega na samym przemieszczaniu się, bez którego nie byłoby możliwe wykonanie podstawowych zadań pracowniczych. Nie ma przy tym znaczenia jakim środkiem transportu porusza się pracownik (własnym czy dostarczonym przez pracodawcę). Sąd Najwyższy podtrzymał tym samym stanowiska wyrażane dotychczas w innych, podobnych sprawach.

Co więcej, zgodził się także z poglądem, że w przypadku pracowników, dla których pracodawca nie zorganizował miejsca, które mogłoby być traktowane jako zamiejscowa siedziba pracodawcy, rozpoczynają oni swoją pracę już z chwilą wyjazdu ze swojego mieszkania – jeśli ich praca w całości polega na wykonywaniu zadań w placówkach handlowych, do których dojeżdżają samochodem. Czasem pracy objęty jest również powrót pracownika mobilnego do domu po wykonaniu swoich zadań.

Więcej na blogu:

  • 19/03/2025

    Zakładanie stowarzyszeń to proces, który może wydawać się skomplikowany.  Przestrzegając kilku prostych kroków, zarówno obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, jak i cudzoziemcy mogą stworzyć własne stowarzyszenie, które będzie działać w zgodzie z przepisami prawa.

  • 11/03/2025

    W ostatnim czasie media społecznościowe stały się jednym z kluczowych kanałów promocji produktów i usług, a influencerzy i celebryci wraz z agencjami reklamowymi odgrywają w tym procesie znaczącą rolę. Marki chętnie współpracują z twórcami internetowymi, którzy promują ich produkty w mediach społecznościowych.

  • 06/03/2025

    Paweł Garbas

    Istotna część składek korporacyjnych uiszczanych przez członków samorządu notarialnego trafia do towarzystwa ubezpieczeń oferującego ubezpieczenie na wypadek utraty zdolności do wykonywania zawodu notariusza bądź śmierci. Jak wynika z treści corocznych Uchwał Krajowej Rady Notarialnej, przekazywanie składek z tytułu ubezpieczenia na rzecz TU ma charakter obligatoryjny. W praktyce oznacza to, że notariusze muszą ponosić koszty związane z ubezpieczeniem w wyznaczonym towarzystwie ubezpieczeń, niezależnie od tego, czy chcą skorzystać z jego oferty, czy nie.