Blog

Autor:

  • Działalność gospodarcza nieewidencjonowana – nowe zasady działania
    Dominika Pacocha

    Aplikant adwokacki

12 lipca 2023

Działalność gospodarcza nieewidencjonowana – nowe zasady działania

Działalność gospodarcza nieewidencjonowana, tj. działalność, która nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu prawa przedsiębiorców, to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą sobie dorobić do domowego budżetu poprzez dodatkową pracę, przy czym nie muszą rejestrować działalności gospodarczej i wiązać się z wszystkimi obowiązkami z tym związanymi. 

Zgodnie z przepisem art. 5 Prawo Przedsiębiorców nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2020 r. poz. 2207), i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Zatem mając na względzie powyższe, kluczowym wyznacznikiem prowadzenia działalności nieewidencjonowanej jest osiągnięcie przychodu w wysokości 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Od dnia 1 lipca 2023 roku została podniesiona wysokość progu, dzięki któremu osoba dorabiająca do budżetu domowego nie musi rejestrować swojej działalności w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG). Do 30 czerwca 2023 roku było to 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W obecnie obowiązującym stanie prawnym, to 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli aż 25% więcej niż w miesiącu poprzednim. 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, to kwota 2700,00 zł.

Przychody z działalności nieewidencjonowanej stanowią przychody z innych źródeł, a nie z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 20 ust. 1ba ustawy o PIT). Prowadząc działalność nieewidencjonowaną możemy śmiało zapomnieć o obowiązku opłacania wszelkich składek ZUS, co niewątpliwe wpływa na atrakcyjność prowadzenia takiej formy działalności. 

O działalności nieewidencjonowanej nie powinny myśleć osoby, które prowadzą działalność w formie spółki cywilnej oraz osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, która wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia lub wpisu do rejestru działalności regulowanej, bowiem Ustawodawca wyklucza możliwość prowadzenia działalności nieewidencjonowanej, w celu możliwości regulowania powyższych działalności przez Państwo. 

Przy działalności gospodarczej nieewidencjonowanej, należy pamiętać, by przychód należny z działalności nieewidencjonowanej, nie przekroczył w danym miesiącu kwoty 2700,00 zł. Gdy jednak tak się stanie, próg zostanie przekroczony, działalność ta staje się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie wysokości, co oznacza, że działalność należy zarejestrować w danym Urzędzie Miasta.

 

Więcej na blogu:

  • 19/03/2025

    Zakładanie stowarzyszeń to proces, który może wydawać się skomplikowany.  Przestrzegając kilku prostych kroków, zarówno obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, jak i cudzoziemcy mogą stworzyć własne stowarzyszenie, które będzie działać w zgodzie z przepisami prawa.

  • 11/03/2025

    W ostatnim czasie media społecznościowe stały się jednym z kluczowych kanałów promocji produktów i usług, a influencerzy i celebryci wraz z agencjami reklamowymi odgrywają w tym procesie znaczącą rolę. Marki chętnie współpracują z twórcami internetowymi, którzy promują ich produkty w mediach społecznościowych.

  • 06/03/2025

    Paweł Garbas

    Istotna część składek korporacyjnych uiszczanych przez członków samorządu notarialnego trafia do towarzystwa ubezpieczeń oferującego ubezpieczenie na wypadek utraty zdolności do wykonywania zawodu notariusza bądź śmierci. Jak wynika z treści corocznych Uchwał Krajowej Rady Notarialnej, przekazywanie składek z tytułu ubezpieczenia na rzecz TU ma charakter obligatoryjny. W praktyce oznacza to, że notariusze muszą ponosić koszty związane z ubezpieczeniem w wyznaczonym towarzystwie ubezpieczeń, niezależnie od tego, czy chcą skorzystać z jego oferty, czy nie.