Blog

Autor:

  • Implementacja dyrektywy Omnibus – nowe obowiązki sprzedawców
    Martyna Kasperska

    prawnik, Kancelaria Adwokacka Duraj Reck i Partnerzy

5 stycznia 2023

Implementacja dyrektywy Omnibus – nowe obowiązki sprzedawców

Ustawą z dnia 1 grudnia 2022 r. dokonano implementacji unijnej dyrektywy Omnibus. Ustawa zmienia przepisy m.in. ustawy o prawach konsumenta, ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, o informowaniu o cenach towarów i usług oraz o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Jednym z najważniejszych obowiązków nałożonych na sprzedawców jest obowiązek informowania o zmianie wysokości ceny w okresie 30 dni przed dniem wprowadzenia obniżki. Zgodnie z brzmieniem przepisu ustawy, w każdym przypadku informowania o obniżeniu ceny towaru lub usługi obok informacji o obniżonej cenie uwidacznia się również informację o najniższej cenie tego towaru lub tej usługi, która obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Zmiana ta ma uniemożliwić dokonywanie manipulacji cenowych i wprowadzanie sztucznych obniżek. Co istotne, do nowego wymogu muszą dostosować się zarówno sprzedawcy w sklepach stacjonarnych, jak i internetowi.

Nowe przepisy mają jednak znaczenie przede wszystkim dla przedsiębiorców działających w ramach e-commerce. Sprzedawcy internetowi będą mieli za zadanie zapewnić m.in. weryfikację opinii wystawianych o produktach przez konsumentów, którzy faktycznie nabyli produkt lub go używali, aby zapobiec ich zafałszowaniu.

Przedsiębiorcy powinni również informować konsumentów o stosowaniu narzędzi do tzw. plasowania (pozycjonowania) dostępnych produktów, przedstawianych konsumentom. Przy umowach zawieranych na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, konsument powinien też uzyskać stosowną informację, jeśli zaproponowana mu cena została indywidualnie dostosowana na podstawie zautomatyzowanego podejmowania decyzji – tzw. profilowanie.

Dostawcy internetowych platform handlowych muszą też przekazywać informacje m.in. o tym czy osoba trzecia oferująca towary, usługi lub treści cyfrowe na tej platformie jest przedsiębiorcą (na podstawie oświadczenia tej osoby złożonego dostawcy platformy). Wiedza ta pozwoli konsumentom m.in. upewnić się, czy przysługuje im prawo do odstąpienia od umowy i zwrotu towaru bez podawania przyczyny.

Co istotne, zmiany w prawie konsumenckim wynikające z implementacji Omnibus to niejedyne zmiany jakie czekają sprzedawców. Od nowego roku obowiązują również krajowe przepisy wdrażające tzw. dyrektywę cyfrową i towarową, które dokonują modyfikacji w zakresie uprawnień konsumentów z tytułu rękojmi za wady.

Nowe przepisy weszły w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2581).

Więcej na blogu:

  • 11/03/2025

    Paweł Garbas

    W ostatnim czasie media społecznościowe stały się jednym z kluczowych kanałów promocji produktów i usług, a influencerzy i celebryci wraz z agencjami reklamowymi odgrywają w tym procesie znaczącą rolę. Marki chętnie współpracują z twórcami internetowymi, którzy promują ich produkty w mediach społecznościowych.

  • 06/03/2025

    Paweł Garbas

    Istotna część składek korporacyjnych uiszczanych przez członków samorządu notarialnego trafia do towarzystwa ubezpieczeń oferującego ubezpieczenie na wypadek utraty zdolności do wykonywania zawodu notariusza bądź śmierci. Jak wynika z treści corocznych Uchwał Krajowej Rady Notarialnej, przekazywanie składek z tytułu ubezpieczenia na rzecz TU ma charakter obligatoryjny. W praktyce oznacza to, że notariusze muszą ponosić koszty związane z ubezpieczeniem w wyznaczonym towarzystwie ubezpieczeń, niezależnie od tego, czy chcą skorzystać z jego oferty, czy nie.

  • 27/02/2025

    monika witt

    Monika Gnacy-Witt

    Sądy powszechne regularnie publikują sprawozdania statystyczne dotyczące swojej działalności, które obejmują m.in. liczbę spraw pozostających w toku, zakończonych oraz nowo zarejestrowanych. Analiza tych danych pozwala ocenić stopień obciążenia wymiaru sprawiedliwości oraz średni czas trwania postępowań. Ze statystyk sądów okręgowych w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Opolu wynika, że liczba nowych spraw co roku przewyższa liczbę rozstrzygniętych. W praktyce oznacza to coraz dłuższe oczekiwanie na wyrok.