Blog

Autor:

  • Komu przysługuje leczenie poza kolejnością i jak z niego skorzystać?
    Marta Pelc

    Junior Associate, Kancelaria Adwokacka Duraj Reck i Partnerzy

16 stycznia 2024

Komu przysługuje leczenie poza kolejnością i jak z niego skorzystać?

Wizyta u lekarza „na NFZ” każdemu kojarzy się z długą kolejką oczekujących. Zasadą jest, że w przypadku chęci skorzystania z świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach, świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oraz stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych innych niż szpitalne, udziela się ich według kolejności zgłoszenia, a pacjent umieszczany jest na liście oczekujących.

Istnieje jednak pewna grupa osób uprawnionych do skorzystania z świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością tj. niezależnie od listy osób oczekujących. 

KTO JEST OSOBĄ UPRAWNIONĄ?

  • Kobiety w ciąży,
  • Osoby do 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w okresie prenatalnym rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
  • Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
  • Osoby posiadające tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi lub Zasłużonego Dawcy przeszczepu, 
  • Inwalidzi wojenni i wojskowi,
  • Żołnierze zastępczej służby wojskowej,
  • Cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
  • Kombatanci,
  • Działacze opozycji antykomunistycznej i osobom represjonowanym z powodów politycznych,
  • Osoby deportowane do pracy przymusowej,
  • Uprawnieni żołnierze lub pracownicy, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi 30%,
  • Poszkodowani weterani, których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi 30%,
  • Dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 3 donacje krwi lub jej składników, w tym osocza po chorobie COVID-19,
  • Żołnierze zawodowi, w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych,
  • Żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową, w przypadku korzystania ze świadczeń w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest Minister Obrony Narodowej, oraz przez niego nadzorowanych,
  • Osoby legitymujące się zaświadczeniem potwierdzającym przyznanie świadczenia kompensacyjnego na skutek zdarzenia medycznego, które spowodowało poważne następstwa zdrowotne – przez okres wskazany w zaświadczeniu, nie dłużej niż 5 lat od jego wydania.

Dodatkowo uprawione są osoby wpisane na krajowe listy osób oczekujących na przeszczepienie komórek, tkanek i narządów, zgodnie z przepisami o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów korzystają poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej jednak jedynie w zakresie przeszczepów.

Powyżej wymienione osoby mają prawo do korzystania z świadczeń opieki zdrowotnej bez kolejki po okazaniu stosownego dokumentu, który potwierdzi podstawę do skorzystania z tego rodzaju uprzywilejowania.

ZASADY UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ POZA KOLEJNOŚCIĄ

Osobie uprawnionej – co do zasady – powinno się udzielić świadczeń w dniu zgłoszenia do jednostki medycznej. W przypadku gdy nie jest to możliwe, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z listy oczekujących. W zakresie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, tj. niewymagającej leczenia w warunkach całodobowych lub całodziennych, termin ten powinien zostać wyznaczony do 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Istotnym jest, że uprawnienie do udzielania świadczeń poza kolejnością dotyczą nie tylko wizyt pierwszorazowych, ale także każdej kolejnej wizyty w toku leczenia, co z resztą w związku z powstałymi w praktyce wątpliwościami potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Ważnym jest także, że powyższe uprawnienie nie dotyczy przyjęć w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, bowiem na tym szczególnym oddziale o kolejności przyjęcia decyduje stan pacjenta, a pierwszeństwo mają osoby w stanie zagrożenia życia.

CO JEŻELI NIE JESTEŚMY OSOBĄ UPRAWNIONĄ DO SKORZYSTANIA Z ŚWIADCZEŃ BEZ KOLEJKI, A KOLEJKA OCZEKIWANIA W NAJBLIŻSZEJ PORADNI JEST BARDZO DŁUGA?

 Każdy pacjent jest uprawniony do skorzystania z świadczeń w dowolnej jednostce medycznej. Istnieje możliwość uzyskania informacji na temat tego jakie kolejki oczekujących są w poszczególnych jednostkach medycznych:

– poprzez stronę: https://terminyleczenia.nfz.gov.pl/

lub 

– pod numerem telefonu NFZ: 800 190  590. 

Na tej podstawie pacjent może wybrać jednostkę z najkrótszą kolejką oczekujących, a w konsekwencji zmniejszyć czas oczekiwania na wizytę i uzyskanie pomocy od specjalisty. 

Więcej na blogu:

  • 12/11/2024

    monika witt

    Monika Gnacy-Witt

    W przypadku przedłużającego się postępowania przed sądem powszechnym warto rozważyć przeniesienie sprawy do sądu polubownego. Takie rozwiązanie może znacząco przyspieszyć uzyskanie wyroku. Na zgodny wniosek stron sąd umorzy postępowanie oraz zwróci ¾ wniesionej opłaty. Długotrwałe oczekiwanie na rozstrzygnięcie sporu, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorców, może stanowić poważne ryzyko dla ich płynności finansowej, a nawet nieść ryzyko upadłości. Rozstrzygnięcie przed sądem polubownym zapada zwykle znacznie szybciej niż przed sądem powszechnym. 

  • 31/10/2024

    monika witt

    Monika Gnacy-Witt

    Właściwe przeprowadzenie procesu likwidacji szkody leży w gestii ubezpieczyciela, na którego ustawodawca nałożył określone obowiązki. W postępowaniu likwidacyjnym ubezpieczyciel nie może ograniczać się jedynie do biernego oczekiwania na zgłoszenie dowodów przez ubezpieczonego; musi działać aktywnie, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy. Postępowanie likwidacyjne nie jest jednocześnie postępowaniem spornym, w jakim mógłby funkcjonować ciężar dowodu w rozumieniu art. 6 k.c. To zadaniem ubezpieczyciela jest ocena zasadności roszczeń poszkodowanego.

  • 12/10/2024

    monika witt

    Monika Gnacy-Witt

    Właściwe przeprowadzenie procesu likwidacji szkody leży w gestii ubezpieczyciela, na którego ustawodawca nałożył określone obowiązki. W postępowaniu likwidacyjnym ubezpieczyciel nie może ograniczać się jedynie do biernego oczekiwania na zgłoszenie dowodów przez ubezpieczonego; musi działać aktywnie, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności sprawy. Postępowanie likwidacyjne nie jest jednocześnie postępowaniem spornym, w jakim mógłby funkcjonować ciężar dowodu w rozumieniu art. 6 k.c. To zadaniem ubezpieczyciela jest ocena zasadności roszczeń poszkodowanego.