Blog

Autor:

  • Nowa definicja zgwałcenia – Sejm przyjął projekt nowelizacji kodeksu karnego
    Olga Masłoń

    Legal Assistant

1 lipca 2024

Nowa definicja zgwałcenia – Sejm przyjął projekt nowelizacji kodeksu karnego

Sejm 28 czerwca 2024 roku uchwalił projekt nowelizacji kodeksu karnego, wprowadzając istotną zmianę, w myśl której przestępstwem jest doprowadzenie do obcowania płciowego przemocą, groźbą, podstępem lub w inny sposób bez zgody drugiej osoby. Dotychczasowa definicja gwałtu istniejąca od 1932 roku stanowi, że przestępstwem jest doprowadzenie do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem.

Według nowelizacji, za zgwałcenie uznawane będzie doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub w inny sposób mimo braku zgody. Zmiana ta zgodna jest z koncepcją „tylko tak znaczy tak”.

Co więcej, nowelizacją, która weszła w życie 14 marca 2024 roku doszło już do zmiany w zakresie wysokości kary za przestępstwo zgwałcenia. Obecnie za czyn z art. 197 § 1 Kodeksu karnego grozi kara pozbawienia wolności od lat 2 do lat 15 (poprzednio: od lat 2 do lat 12).

Przyjęty przez Sejm projekt ustawy zawiera także przepis, zgodnie z którym, sprawca który przemocą, groźbą bezprawną, podstępem lub w inny sposób mimo braku jej zgody lub też wykorzystując brak możliwości rozpoznania przez nią znaczenia czynu lub pokierowania swoim postępowaniem, doprowadza inną osobę do poddania się innej czynności seksualnej albo wykonania takiej czynności, podlegać będzie karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Nowelizacje wprowadzane do Kodeksu karnego mają na celu lepszą ochronę ofiar przestępstw seksualnych oraz skuteczniejsze ściganie sprawców. Nowa definicja gwałtu bardziej uwzględnia różnorodne sytuacje, w których może dojść do przestępstwa, oraz podkreśla znaczenie zgody jako kluczowego elementu w relacjach seksualnych.

Zmiany te, oprócz wielu zwolenników, zyskały również wielu przeciwników, którzy uważają, że nowe przepisy zagrażają domniemaniu niewinności i prawu do obrony, ale przede wszystkim przerzucają ciężar dowodu na oskarżonego, który będzie musiał udowodnić, że nie jest przestępcą.

Ustawa trafi teraz do Senatu, który w terminie 30 dni może odrzucić ustawę w całości, przyjąć ją bez zmian lub wnieść do niej poprawki.

Więcej na blogu: