Blog
Autor:
- Wojciech Sawicki
Junior Associate, Kancelaria Adwokacka Duraj Reck i Partnerzy
Ochrona małoletnich przed przemocą – wchodzi w życie tzw. Ustawa Kamilka
15 lutego 2024 r. wchodzi w życie tzw. Ustawa Kamilka, która wprowadzi wiele rozwiązań mających na celu przeciwdziałać zagrożeniom związanym z przestępczością na tle seksualnym i zapewniać ochronę małoletnim. Jeżeli jesteś pracodawcą, a twoja działalność dotyczy wychowania, edukacji, wypoczynku, leczenia, świadczenia porad psychologicznych, rozwoju duchowego, uprawiania sportu lub realizacji innych zainteresowań przez małoletnich, lub też opieki nad nimi, to zanim zatrudnisz nowego pracownika, musisz sprawdzić czy nie jest on przestępcą seksualnym.
Będzie można to sprawdzić pod tym linkiem – Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (ms.gov.pl) Informacje, które pracodawca uzyska z Rejestrów musi utrwalić w formie wydruku i załączyć do akt osobowych pracownika.
Dodatkowo przyszły pracownik przedkłada pracodawcy informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
Jeżeli przyszły pracownik jest obcokrajowcem dodatkowo przedkłada pracodawcy informację z rejestru karnego państwa swojego obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi. Ponadto składa pracodawcy oświadczenie o państwie lub państwach, w których zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz jednocześnie przedkłada pracodawcy informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
Jeżeli prawo państwa, przyszłego pracownika (jego obywatelstwa lub poprzednich miejsc zamieszkania), nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, przedkłada się informację z rejestru karnego tego państwa.
W przypadku, gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja o karalności nie przewiduje jej sporządzenia lub w danym państwie nie prowadzi się rejestru karnego, przyszły pracownik składa pracodawcy oświadczenie o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była prawomocnie skazana w tym państwie za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec niej innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściła się takich czynów zabronionych, oraz że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi. W takim wypadku w oświadczeniu musi być zamieszczona cała powyższa formułka.
Wszelkie oświadczenia składa są pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Informacje oraz oświadczenia, pozyskane od pracownika, pracodawca załącza do akt osobowych pracownika albo dokumentacji dotyczącej osoby dopuszczonej do takiej działalności.
Podsumowując, przed zawarciem umowy o pracę:
- najważniejszym dla pracodawców jest sprawdzanie przyszłych pracowników w Rejestrze,
- najważniejszym dla pracowników jest złożenie odpowiednich oświadczeń i dokumentów związanych z karalnością za przestępstwa na tle seksualnym.
Chcesz poznać więcej informacji nt. Ustawy Kamilka? Pobierz nasz poradnik – plik dostępny pod zdjęciem autora oraz TUTAJ.