Blog

21 listopada 2018

Skutki zaostrzenia przepisów dotyczących warunkowego zawieszenia kary pozbawienia wolności

1 lipca 2015 roku nastąpiła gruntowna reforma kodeksu karnego. Nowelizacją objęte zostały m. in. przepisy dotyczące stosowania instytucji warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności. Ustawodawca zaostrzył przesłanki zawieszenia wykonania kary wprowadzając zasadę zgodnie, z którą sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym rok (poprzednio 2 lata) i tylko w przypadku, gdy sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności. Nie ma znaczenia czy sprawca był uprzednio skazany na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, czy też w zawieszeniu, podobnie jak bez znaczenia jest wymiar kary. Każdy przypadek uprzedniego skazania na karę pozbawienia wolności wyklucza możliwość zawieszenia kary za kolejne przestępstwo.

Przedmiotowe zmiany miały przyczynić się do realizacji kodeksowej zasady prymatu kar wolnościowych. Zgodnie z intencją ustawodawcy sądy miały częściej orzekać wobec skazanych kary o charakterze wolnościowym tj. grzywny lub kary ograniczenia wolności (np. prace społeczne). Po trzech latach od nowelizacji trudno jednoznacznie wskazać, czy cel został spełniony. W istocie bowiem wzrosła ilość skazań na karą karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Zgodnie z danymi z GUS tylko w 2016 roku liczba osób skazanych „bez zawieszania” wzrosła o niemal 10 000 względem roku 2015 (33 952 skazania w 2015 roku wobec 43 695 w roku 2016). 

Warto przy tym podkreślić, że w poprzednich latach opisywana tendencja była malejąca. Powyższe dane mogą prowadzić do konkluzji, iż celem ustawodawcy było w istocie zastosowanie tzw. „terapii szokowej”, w myśl, której kary mają być ? co do zasady ? krótkotrwałe, ale bardziej odczuwalne dla skazanego. Należy jednak unikać generalizowania, albowiem rodzaj i wymiar kary wymierzanej przez sąd uzależniony jest od wielu czynników, w tym związanych z osobą skazanego i powinien być rozpatrywany przez pryzmat indywidualnego przypadku.

Jedynie na marginesie wypada zwrócić uwagę na przepis z art. 75 par. 1 kodeksu karnego, zgodnie z dyspozycją, którego sąd zarządza wykonanie kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności, bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Fragment „bez warunkowego zawieszenia jej wykonania” może sugerować, iż w przypadku popełnienia przez skazanego przestępstwa w okresie próby (po 1 lipca 2015 roku) sąd może alternatywnie orzec wobec niego karę pozbawienia wolności w zawieszeniu albo o charakterze bezwzględnym. W istocie sąd jednak takiej możliwości nie posiada i w opisanym przypadku (przy założeniu, że wymierzenie kary pozbawienia wolności będzie w ocenie sądu konieczne) zobligowany będzie do wymierzenia skazanemu kary pozbawienia wolności bez zawieszenia, co wynika z opisanych powyżej zasad zawieszania kary pozbawienia wolności.

Więcej na blogu:

  • 26/09/2024

    monika witt

    Monika Gnacy-Witt

    Proces poprzedzający zawarcie umowy w sprawie zamówienia publicznego, choć często postrzegany przez wykonawców jako skomplikowany, składa się w rzeczywistości z jasno określonych etapów. Wykonawcy mają realny wpływ na treść dokumentów zamówienia. Przepisy przewidują możliwość zadawania pytań zamawiającemu w celu rozwiania wątpliwości dotyczących m.in. opisu przedmiotu zamówienia, warunków udziału w postępowaniu oraz kryteriów oceny ofert. W przypadku, gdy działania zamawiającego odbiegają od obowiązujących zasad, wykonawcy mają także prawo do skorzystania ze środków ochrony prawnej.

  • 19/09/2024

    monika witt

    Monika Gnacy-Witt

    W ostatnich dniach wiele regionów Polski zostało dotkniętych powodziami. W obliczu takich kataklizmów jednym z pierwszych kroków, jakie mogą podjąć poszkodowani, jest skorzystanie z ochrony ubezpieczeniowej wynikającej z polisy. Aby ułatwić poszkodowanym szybkie uzyskanie środków, wielu ubezpieczycieli wprowadziło uproszczone procedury likwidacji szkód, przyspieszające wypłatę odszkodowań. Co istotne, z usuwaniem skutków powodzi nie trzeba czekać do wizyty rzeczoznawcy.

  • 19/08/2024

    monika witt

    Monika Gnący-Witt

    Niejeden wykonawca biorący udział w przetargu został wezwany do wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny. O ile przedsiębiorcy korzystający z usług podmiotów specjalizujących się w prawie zamówień publicznych (kancelarie prawne), radzą sobie doskonale z właściwym sporządzeniem odpowiedzi, o tyle dla małych, często jednoosobowych firm, przygotowanie wyjaśnień nastręcza wielu problemów. W efekcie, mimo że cena ich oferty może nie być w rzeczywistości rażąco niska, nie potrafią tego wykazać.