Blog

23 kwietnia 2017

Tarcza antykryzysowa – zmiany w przepisach prawa karnego

Przerwa w karze

Ustawa wprowadza na czas zagrożenia epidemicznego lub epidemii możliwość udzielenia przez sąd penitencjarny, na wniosek dyrektora zakładu karnego, zatwierdzony przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności.

Umieszczenie skazanego w zakładzie leczniczym

Ustawa przewiduje ponadto w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w stosunku do skazanego, któremu nie można udzielić przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, a ograniczenie albo wyeliminowanie ryzyka zarażenia przez skazanego innej osoby nie jest możliwe w zakładzie karnym, możliwość umieszczenia skazanego w odpowiednim zakładzie leczniczym.

Posiedzenia Sądu penitencjarnego

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia, w wypadku gdy w posiedzeniu sądu penitencjarnego bierze udział skazany pozbawiony wolności, posiedzenie to może się odbyć przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku.

Postępowanie z przedmiotami zajętymi na potrzeby postępowania karnego

W stanie zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii zajęte przedmioty mające znaczenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa publicznego, można nieodpłatnie przekazać podmiotom leczniczym, Państwowej Straży Pożarnej, Siłom Zbrojnym Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej oraz instytucjom państwowym i samorządowym.

Środki zapobiegawcze

Ustawa wprowadza nowy rodzaj środka zapobiegawczego, który można orzec wobec oskarżonego o przestępstwo popełnione w stosunku do członka personelu medycznego, w związku z wykonywaniem przez niego czynności opieki medycznej lub osoby przybranej personelowi medycznemu do pomocy w związku z wykonywaniem tych czynności, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego na wskazaną odległość, zakaz kontaktów lub zakaz publikacji, w tym za pośrednictwemsystemów informatycznych lub sieci telekomunikacyjnych treści godzących w prawnie chronione dobra pokrzywdzonego.

System dozoru elektronicznego (SDE)

Podwyższona do 18 miesięcy zostaje górna granica orzeczonych kar lub sumy kar pozbawienia wolności, warunkującej możliwość odbycia kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego. Obecnie system dozoru elektronicznego stosowany jest do kar w wymiarze do jednego roku pozbawienia wolności.

Przepisy przejściowe dotyczące stosowania zmian w Kodeksie Postępowania karnego oraz Kodeksie Karnym Wykonawczym

Do postępowań wszczętych i niezakończonych na podstawie dotychczasowych stosuje się, aż do prawomocnego zakończenia postępowania, przepisy dotychczasowe.

Więcej na blogu:

  • 11/03/2025

    Paweł Garbas

    W ostatnim czasie media społecznościowe stały się jednym z kluczowych kanałów promocji produktów i usług, a influencerzy i celebryci wraz z agencjami reklamowymi odgrywają w tym procesie znaczącą rolę. Marki chętnie współpracują z twórcami internetowymi, którzy promują ich produkty w mediach społecznościowych.

  • 06/03/2025

    Paweł Garbas

    Istotna część składek korporacyjnych uiszczanych przez członków samorządu notarialnego trafia do towarzystwa ubezpieczeń oferującego ubezpieczenie na wypadek utraty zdolności do wykonywania zawodu notariusza bądź śmierci. Jak wynika z treści corocznych Uchwał Krajowej Rady Notarialnej, przekazywanie składek z tytułu ubezpieczenia na rzecz TU ma charakter obligatoryjny. W praktyce oznacza to, że notariusze muszą ponosić koszty związane z ubezpieczeniem w wyznaczonym towarzystwie ubezpieczeń, niezależnie od tego, czy chcą skorzystać z jego oferty, czy nie.

  • 27/02/2025

    monika witt

    Monika Gnacy-Witt

    Sądy powszechne regularnie publikują sprawozdania statystyczne dotyczące swojej działalności, które obejmują m.in. liczbę spraw pozostających w toku, zakończonych oraz nowo zarejestrowanych. Analiza tych danych pozwala ocenić stopień obciążenia wymiaru sprawiedliwości oraz średni czas trwania postępowań. Ze statystyk sądów okręgowych w Katowicach, Krakowie, Łodzi i Opolu wynika, że liczba nowych spraw co roku przewyższa liczbę rozstrzygniętych. W praktyce oznacza to coraz dłuższe oczekiwanie na wyrok.