Blog
Autor:
- Monika Gnacy-Witt
Junior Associate, Kancelaria Adwokacka Duraj Reck i Partnerzy
Z usuwaniem skutków powodzi nie trzeba czekać
W ostatnich dniach wiele regionów Polski zostało dotkniętych powodziami. W obliczu takich kataklizmów jednym z pierwszych kroków, jakie mogą podjąć poszkodowani, jest skorzystanie z ochrony ubezpieczeniowej wynikającej z polisy. Aby ułatwić poszkodowanym szybkie uzyskanie środków, wielu ubezpieczycieli wprowadziło uproszczone procedury likwidacji szkód, przyspieszające wypłatę odszkodowań. Co istotne, z usuwaniem skutków powodzi nie trzeba czekać do wizyty rzeczoznawcy.
Zgłoszenie szkody
Po wystąpieniu szkody kluczowe jest niezwłoczne zgłoszenie jej ubezpieczycielowi. Można to zrobić na kilka sposobów: online, za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej ubezpieczyciela, telefonicznie poprzez infolinię lub osobiście np. w mobilnych biurach ubezpieczyciela. Warto pamiętać, że im szybciej dokonamy zgłoszenia, tym wcześniej rozpocznie się proces likwidacyjny.
Najważniejszym elementem zgłoszenia jest załączenie dokumentacji fotograficznej. Im bardziej szczegółowe i wyraźne zdjęcia, tym łatwiej będzie ocenić rozmiar szkód. Warto zatem zadbać o to, aby zdjęcia obejmowały wszystkie uszkodzone obszary. Można również rozważyć nagranie filmu wideo, aby uzupełnić zgłoszenie o dodatkowe materiały dowodowe. W przypadku, gdy przeprowadzono akcję ratunkową, warto załączyć kopię protokołu z takich działań.
W trakcie zgłaszania szkody istotne jest podanie precyzyjnych informacji, takich jak data i miejsce zdarzenia oraz szczegółowy opis uszkodzeń. Warto przygotować listę rzeczy, które zostały uszkodzone lub zniszczone. To ułatwi i przyspieszy proces weryfikacji roszczenia przez ubezpieczyciela. Należy również pamiętać o podaniu numeru polisy oraz numeru rachunku bankowego, na który ma zostać przelane odszkodowanie.
Termin do wypłaty
Zgłoszenie szkody otwiera postępowanie likwidacyjne, czyli proces oceny zgłoszonej szkody. W trakcie postępowania likwidacyjnego ubezpieczyciel ustala stan faktyczny, ocenia zasadność roszczenia i określa wysokość należnego odszkodowania. Co do zasady ubezpieczyciel jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania w ciągu trzydziestu dni od momentu zgłoszenia szkody. Gdyby jednak wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela lub wysokości świadczenia okazało się niemożliwe w tym terminie, świadczenie powinno zostać wypłacone w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe.
Nie trzeba czekać z usuwaniem skutków powodzi
Co istotne, poszkodowani nie muszą czekać na wizytę rzeczoznawcy, aby rozpocząć prace związane z naprawą szkód powstałych w wyniku powodzi. Protokół, zdjęcia czy filmy wykonane po zdarzeniu są wystarczającą podstawą do zgłoszenia szkody i ubiegania się o odszkodowanie. Warto jednak pamiętać w takim wypadku, aby uszkodzone i zniszczone przedmioty zgromadzić w jednym miejscu aż do przybycia rzeczoznawcy.
Uproszczona likwidacja szkody
Większość ubezpieczycieli wprowadziła uproszczoną procedurę likwidacji szkody. Odszkodowanie może być wypłacone nawet tego samego dnia, na podstawie informacji przekazanych przez poszkodowanego, zdjęć lub wideokonferencyjnych oględzin. Ubezpieczyciel po wstępnej ocenie kontaktuje się z poszkodowanym i proponuje zawarcie ugody oraz wypłatę ustalonej kwoty.
Zanim jednak poszkodowany zaakceptuje propozycję ugody, warto skonsultować się z wykonawcą prac remontowych, aby uzyskać kosztorys prac. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wypłacone środki pokryją koszty napraw. Warto pamiętać, że zawarcie ugody kończy postępowanie likwidacyjne, a przyjęcie niższej kwoty może uniemożliwić późniejsze roszczenia o dodatkowe odszkodowanie. Jeśli nie uda się dojść do porozumienia z ubezpieczycielem w trybie uproszczonym, zawsze istnieje możliwość skorzystania z tradycyjnej ścieżki likwidacji szkody, z pełnym udziałem rzeczoznawcy i dokładnym kosztorysem.
Wysokość odszkodowania można kwestionować
Jeżeli poszkodowany nie zgadza się z wysokością odszkodowania, może zażądać od ubezpieczyciela kosztorysu, aby sprawdzić, jak zostało ono wyliczone. Pozwoli to ocenić, które elementy uwzględniono i jak je wyceniono. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z rzeczoznawcą majątkowym i przedstawić własną wycenę w ramach reklamacji. Jeżeli na skutek reklamacji ubezpieczyciel nie podzieli naszego stanowiska, można skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego.
Odpowiedzialność agenta ubezpieczeniowego
Niestety, nadal zdarzają się sytuacje, w których z powodu błędu agenta ubezpieczeniowego poszkodowani zostają pozbawieni możliwości uzyskania należnego odszkodowania. W takich przypadkach, poszkodowani mają prawo domagać się naprawienia szkody wynikającej z niewłaściwego działania agenta. Agenci ubezpieczeniowi, którzy współpracują z wieloma ubezpieczycielami, mają obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). W przypadku tzw. agentów wyłącznych, czyli takich, którzy działają na rzecz jednego, konkretnego ubezpieczyciela, odpowiedzialność za ewentualne szkody ponosi zakład ubezpieczeń, który reprezentują. W sytuacji, gdy dojdzie do sporu z agentem, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika – adwokata lub radcy prawnego. Taki specjalista będzie w stanie precyzyjnie ocenić sytuację prawną poszkodowanego, a także reprezentować interesy klienta przed sądem lub w trakcie negocjacji z ubezpieczycielem.