Blog

Autorzy:

  • Zmiany w zakresie crowdfundingu udziałowego w spółkach z o.o.
    Michał Skrzypczak

    Kancelaria Adwokacka Duraj Reck i Partnerzy

  • Zmiany w zakresie crowdfundingu udziałowego w spółkach z o.o.
    Daniel Reck

    Adwokat, Kancelaria Adwokacka Duraj Reck i Partnerzy

26 listopada 2023

Zmiany w zakresie crowdfundingu udziałowego w spółkach z o.o.

Crowdfunding udziałowy, czyli finansowanie społecznościowe, stało się popularnym sposobem pozyskiwania kapitału dla przedsięwzięć gospodarczych. Jednak od 10 listopada 2023 roku, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) nie będą mogły korzystać z tej formy finansowania. Zmiany w przepisach Kodeksu spółek handlowych wprowadzają zakaz oferowania nabycia istniejących lub objęcia nowych udziałów w spółce z o.o. nieoznaczonemu adresatowi. 

Geneza crowdfundingu

Crowdfunding udziałowy, zwany również equity crowdfunding, jest jedną z form finansowania społecznościowego. Polega on na pozyskiwaniu przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie spółki z o.o. określonej sumy pieniężnej poprzez ofertę publiczną dla inwestorów prywatnych. W zamian za te środki, przedsiębiorcy emitują udziały w spółce z o.o., które stają się własnością sponsorów przedsięwzięć. Crowdfunding w Polsce był regulowany przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 oraz ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

Zmiany w przepisach Kodeksu spółek handlowych

Z dniem 10 listopada 2023 roku weszły w życie zmiany w Kodeksie spółek handlowych dotyczące crowdfundingu udziałowego w spółkach z o.o. Nowe przepisy wprowadzają zakaz składania ofert nabycia istniejących udziałów lub objęcia nowo utworzonych udziałów w sp. z o.o. nieokreślonym adresatom. Dotychczasowe możliwości finansowania spółek z o.o. poprzez crowdfundingu udziałowego były ograniczone, głównie ze względu na konieczność przeprowadzenia czynności sprzedaży udziałów w formie z podpisami notarialnie poświadczonymi. Jednak teraz, zgodnie z nowymi przepisami, spółki z o.o. całkowicie tracą możliwość korzystania z tej formy finansowania.

Skutki wprowadzenia zakazu jako nowe wyzwania dla przedsiębiorców

Wprowadzenie zakazu crowdfundingu udziałowego w spółkach z o.o. może mieć istotne konsekwencje dla przedsiębiorców. Dotychczasowe praktyki pozyskiwania kapitału poprzez platformy crowdfundingowe, organizację eventów czy spotkań biznesowych zostają zakazane. Spółki z o.o. będą musiały poszukać alternatywnych źródeł finansowania, takich jak kredyty bankowe, inwestorzy aniołowie biznesu, fundusze venture capital czy dotacje publiczne. Jednak te formy finansowania mogą być trudniejsze do uzyskania niż crowdfunding udziałowy, który był dostępny dla szerokiego kręgu inwestorów prywatnych.

Bezpieczeństwo inwestorów

Wprowadzenie nowych przepisów ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa inwestorów oraz zapewnienie stabilności i transparentności dla przedsiębiorców. Crowdfunding udziałowy niesie ze sobą pewne ryzyko, zwłaszcza dla nieprofesjonalnych inwestorów, którzy mogą nie mieć odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w inwestowaniu. Zakaz oferowania udziałów do nieoznaczonego adresata oraz promowania nabycia udziałów ma na celu ograniczenie ryzyka dla inwestorów, którzy mogliby podjąć nieprzemyślane decyzje inwestycyjne.

Kodeks spółek handlowych a crowdfunding

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych dotyczące crowdfundingu udziałowego w spółkach z o.o. są częścią szerszego procesu regulacji tego rynku. Crowdfunding nadal będzie dostępny dla innych form spółek, takich jak spółki akcyjne czy spółki komandytowo-akcyjne, gdzie obowiązują inne przepisy regulujące pozyskiwanie kapitału.

Konsekwencje naruszenia zakazu  

Naruszenie zakazu składania ofert nabycia istniejących lub objęcia nowych udziałów nieoznaczonym adresatom grozi karą grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 6 miesięcy. 

Podsumowanie

Zakaz crowdfundingu udziałowego w spółkach z o.o. obowiązujący od 10 listopada 2023 roku ma istotne konsekwencje dla przedsiębiorców. Spółki z o.o. będą musiały poszukać innych źródeł finansowania, a przedsiębiorcy będą musieli dostosować swoje strategie pozyskiwania kapitału do nowych przepisów. Wprowadzenie zakazu ma na celu ochronę inwestorów, ale może również utrudnić rozwój i wzrost przedsiębiorstw. Przedsiębiorcy będą musieli być kreatywni i elastyczni w znalezieniu innych form finansowania, które pozwolą im nadal rozwijać swoje projekty i przedsięwzięcia.

Więcej na blogu:

  • 19/08/2024

    monika witt

    Monika Gnący-Witt

    Niejeden wykonawca biorący udział w przetargu został wezwany do wyjaśnień w zakresie rażąco niskiej ceny. O ile przedsiębiorcy korzystający z usług podmiotów specjalizujących się w prawie zamówień publicznych (kancelarie prawne), radzą sobie doskonale z właściwym sporządzeniem odpowiedzi, o tyle dla małych, często jednoosobowych firm, przygotowanie wyjaśnień nastręcza wielu problemów. W efekcie, mimo że cena ich oferty może nie być w rzeczywistości rażąco niska, nie potrafią tego wykazać.

  • 07/08/2024

    monika witt

    Monika Gnacy-Witt

    Okres wakacyjny sprzyja podróżom i choć kojarzy się z beztroską, to właśnie w tym czasie najwięcej osób zmaga się z różnego rodzaju nieprzewidzianymi sytuacjami – począwszy od hoteli odbiegających od standardów, o jakich zapewniał organizator podróży, przez opóźnione loty, aż po znacznie poważniejsze – wypadki. Wśród podróżnych najczęściej pojawia się pytanie, gdzie szukać pomocy i kto w zasadzie ponosi odpowiedzialność za skutki hotelowego wypadku: ubezpieczyciel, hotel czy może organizator imprezy turystycznej? Warto skupić się na tym ostatnim podmiocie, ponieważ niewiele osób zdaje sobie sprawę, że biuro podróży również może ponosić odpowiedzialność za wypadki swoich klientów.

  • 13/07/2024

    monika witt

    Monika Gnacy-Witt

    Jednym z powodów zatrzymania wadium, które wymienia art. 98 ust. 6 ustawy prawo zamówień publicznych, jest brak złożenia podmiotowych lub przedmiotowych środków dowodowych, potwierdzających okoliczności, o których mowa w art. 57 lub art. 106 ust 1 ustawy. Powyższa regulacja ma na celu wyeliminowanie zmów przetargowych, jednak w praktyce prowadzi do tego, że zamawiający zatrzymują wadium nawet wtedy, gdy wykonawca nie zrozumiał warunku udziału w postępowaniu w sposób zgodny z ich oczekiwaniami.