Media o nas
Dziennik Gazeta Prawna: Postępowanie dyscyplinarne wobec medyków pełne niejasności
Przedstawiciele kolejnych zawodów medycznych, np. protetycy słuchu oraz optometryści, będą mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności zawodowej. Projektowane przepisy budzą zastrzeżenia dotyczące ich interpretacji i stosowania.
Rzeczpospolita: Praca na home office pod zdalną kontrolą
Praca zdalna wiąże się z ograniczoną możliwością bieżącej weryfikacji wykonywanych przez pracownika obowiązków. Jednak pracodawca, przynajmniej w teorii, został wyposażony przez ustawodawcę w stosowne narzędzia umożliwiające mu kontrolowanie wykonywania pracy wykonywanej w tym trybie przez pracownika, a tym samym zagwarantowanie prawidłowości wykonywania pracy zdalnej.
Gazeta Wyborcza: Praca zdalna pod kontrolą
Na zmiany dotyczące pracy zdalnej zarówno pracodawcy, jak i pracownicy czekali od 2020 r., czyli od czasu pojawienia się w Polsce pandemii koronawirusa i upowszechnienia tego rodzaju zatrudnienia. Dotąd bazowali wyłącznie na ustawie covidowej uchwalonej przez rząd w marcu 2020 r. O pracy zdalnej była tam jedynie wzmianka. Kosmetyczne zmiany wprowadzono jeszcze w tarczy antykryzysowej 4.0 Dopiero teraz została uwzględniona w kodeksie pracy.
Rzeczpospolita: Chaotyczne zmiany prawa budowlanego narobią bałaganu
W przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji prawa budowlanego przyspieszono datę obowiązkowej cyfryzacji. Jeżeli Sejm przyjmie ustawę w pośpiechu, np. w kwietniu, inwestorzy będą mieli tylko miesiąc na przejście do online.
Rzeczpospolita: Pełna cyfryzacja na budowie
Proces inwestycyjno-budowlany to nie tylko roboty wykonywane na placu budowy. Istotnym elementem jest dbałość o dokumentację budowlaną, którą należy gromadzić sukcesywnie podczas wszystkich etapów prac i która może zadecydować o finalnym powodzeniu lub porażce przedsięwzięcia.
Rzeczpospolita: Czas na konstytucję internetu
Dynamiczny rozwój usług cyfrowych oraz coraz większa dostępność internetu spowodowały, że modyfikacja przepisów cyfrowych stała się jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Unijny ustawodawca dostrzegł bowiem, że użytkownicy sieci są narażeni na coraz większe ryzyko.
Dziennik Gazeta Prawna: Więzień pod innym nadzorem
Z systemu dozoru elektronicznego korzysta ok. 7 tys. skazanych i aresztowanych. Nowelizacja przepisów sprawi, że będzie ich więcej. Polskie więzienia od lat uchodzą za przepełnione. Z ostatnich statystyk Służby Więziennej (za kwiecień 2021 r.) wynika, że przebywa w nich 71 134 osadzonych. Czy wkrótce to się zmieni? Tego chce Ministerstwo Sprawiedliwości.
Dziennik Gazeta Prawna: Na Fundusz Sprawiedliwości zapłacą nie tylko pijani kierowcy
Do końca 2022 r. liczba przestępstw, za które sąd musi nałożyć na sprawcę obowiązek zapłaty świadczenia w wysokości co najmniej 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (tzw. Fundusz Sprawiedliwości), była znikoma. Dotyczyło to skazanych za jazdę w stanie nietrzeźwości (art. 178a par. 1 k.k.), którzy w największym stopniu zasilają fundusz, pijanych diagnostów (art. 180 k.k.) czy sprawców czynów z art. 179 k.k. (dopuszczenie do ruchu niesprawnego pojazdu albo do kierowania osoby bez uprawnień lub pijanej) oraz art. 180 k.k. Teraz, po zmianach kodeksu karnego na mocy nowelizacji z 5 sierpnia 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1855), które obowiązują od początku 2023 r., ten katalog, określony w art. 42a par. 2 k.k., został znacząco poszerzony.
Dziennik Gazeta Prawna: „Nielegalni” bukmacherzy pod sąd, czyli wyręczanie urzędników
Jest pierwsze sądowe zabezpieczenie dotyczące podmiotu nielegalnie oferującego gry hazardowe w Polsce. Sąd zakazał zagranicznej firmie działalności nad Wisłą do czasu uzyskania państwowego zezwolenia.
Dziennik Gazeta Prawna: Mniejszościowi akcjonariusze nie muszą się bać nowego sqeeze outu
Co prawda znowelizowany kodeks spółek handlowych pozwala obniżyć próg przymusowego wykupu akcji z 90 proc. do 75 proc. kapitału zakładowego, ale mniejszość posiadająca 25 proc. nie powinna czuć się zagrożona „wyciśnięciem”. To nie będzie takie proste.