Media o nas

Dziennik Gazeta Prawna: Dietetycy nadal bez oczekiwanej regulacji

Nie słabną kontrowersje wokół projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych. W kolejnych odsłonach projektu zmienia się katalog zawodów objętych ustawą, jednak dietetycy nadal nie mogą być pewni swojej przyszłości. Nowe regulacje mogą też wpłynąć niekorzystnie na bezpieczeństwo pacjentów.

Zobacz publikację

Dziennik Gazeta Prawna: Postępowanie dyscyplinarne wobec medyków pełne niejasności

Przedstawiciele kolejnych zawodów medycznych, np. protetycy słuchu oraz optometryści, będą mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności zawodowej. Projektowane przepisy budzą zastrzeżenia dotyczące ich interpretacji i stosowania.

Zobacz publikację

Rzeczpospolita: Praca na home office pod zdalną kontrolą

Praca zdalna wiąże się z ograniczoną możliwością bieżącej weryfikacji wykonywanych przez pracownika obowiązków. Jednak pracodawca, przynajmniej w teorii, został wyposażony przez ustawodawcę w stosowne narzędzia umożliwiające mu kontrolowanie wykonywania pracy wykonywanej w tym trybie przez pracownika, a tym samym zagwarantowanie prawidłowości wykonywania pracy zdalnej.

Zobacz publikację

Gazeta Wyborcza: Praca zdalna pod kontrolą

Na zmiany dotyczące pracy zdalnej zarówno pracodawcy, jak i pracownicy czekali od 2020 r., czyli od czasu  pojawienia się w Polsce pandemii koronawirusa i upowszechnienia tego rodzaju zatrudnienia. Dotąd bazowali wyłącznie na ustawie covidowej uchwalonej przez rząd w marcu 2020 r. O pracy zdalnej była tam jedynie wzmianka. Kosmetyczne zmiany wprowadzono jeszcze w tarczy antykryzysowej 4.0 Dopiero teraz została uwzględniona w kodeksie pracy.

Zobacz publikację

Rzeczpospolita: Chaotyczne zmiany prawa budowlanego narobią bałaganu

W przyjętym przez rząd projekcie nowelizacji prawa budowlanego przyspieszono datę obowiązkowej cyfryzacji. Jeżeli Sejm przyjmie ustawę w pośpiechu, np. w kwietniu, inwestorzy będą mieli tylko miesiąc na przejście do online.

Zobacz publikację

Rzeczpospolita: Pełna cyfryzacja na budowie

Proces inwestycyjno-budowlany to nie tylko roboty wykonywane na placu budowy. Istotnym elementem jest dbałość o dokumentację budowlaną, którą należy gromadzić sukcesywnie podczas wszystkich etapów prac i która może zadecydować o finalnym powodzeniu lub porażce przedsięwzięcia.

Zobacz publikację

Rzeczpospolita: Czas na konstytucję internetu

Dynamiczny rozwój usług cyfrowych oraz coraz większa dostępność internetu spowodowały, że modyfikacja przepisów cyfrowych stała się jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Unijny ustawodawca dostrzegł bowiem, że użytkownicy sieci są narażeni na coraz większe ryzyko.

Zobacz publikację

Dziennik Gazeta Prawna: Więzień pod innym nadzorem

Z systemu dozoru elektronicznego korzysta ok. 7 tys. skazanych i aresztowanych. Nowelizacja przepisów sprawi, że będzie ich więcej. Polskie więzienia od lat uchodzą za przepełnione. Z ostatnich statystyk Służby Więziennej (za kwiecień 2021 r.) wynika, że przebywa w nich 71 134 osadzonych. Czy wkrótce to się zmieni? Tego chce Ministerstwo Sprawiedliwości.

Zobacz publikację

Dziennik Gazeta Prawna: Na Fundusz Sprawiedliwości zapłacą nie tylko pijani kierowcy

Do końca 2022 r. liczba przestępstw, za które sąd musi nałożyć na sprawcę obowiązek zapłaty świadczenia w wysokości co najmniej 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej (tzw. Fundusz Sprawiedliwości), była znikoma. Dotyczyło to skazanych za jazdę w stanie nietrzeźwości (art. 178a par. 1 k.k.), którzy w największym stopniu zasilają fundusz, pijanych diagnostów (art. 180 k.k.) czy sprawców czynów z art. 179 k.k. (dopuszczenie do ruchu niesprawnego pojazdu albo do kierowania osoby bez uprawnień lub pijanej) oraz art. 180 k.k. Teraz, po zmianach kodeksu karnego na mocy nowelizacji z 5 sierpnia 2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1855), które obowiązują od początku 2023 r., ten katalog, określony w art. 42a par. 2 k.k., został znacząco poszerzony.

Zobacz publikację

Dziennik Gazeta Prawna: „Nielegalni” bukmacherzy pod sąd, czyli wyręczanie urzędników

Jest pierwsze sądowe zabezpieczenie dotyczące podmiotu nielegalnie oferującego gry hazardowe w Polsce. Sąd zakazał zagranicznej firmie działalności nad Wisłą do czasu uzyskania państwowego zezwolenia. 

Zobacz publikację