Media o nas

Onet.pl: ONZ wzywał Polskę do ich zamknięcia, ale zwolennicy Okien Życia przekonują: prawo do życia jest najważniejsze

W Warszawie znaleziono kolejne dziecko w Oknie Życia. Chłopiec, tak jak zdecydowana większość pozostawionych w Oknach dzieci, nie ma żadnych szans na odnalezienie swoich rodziców. Czasami matka zostawia krótką wiadomość z imieniem dziecka oraz informacją o jego stanie zdrowia – tak było w Warszawie – a czasami medalik czy kocyk. To jedyne pamiątki rodzinne dzieci z Okien. Komitet Praw Dziecka ONZ uważa, że Okna powinny zostać zamknięte, bo łamią prawo dziecka do tożsamości. Ale zwolennicy podkreślają – trzeba robić wszystko, by ratować życie.

Zobacz publikację

GazetaPrawna.pl: RODO: Przedsiębiorca musi wykazać, że przetwarza dane osobowe zgodnie z przepisami

RODO – rozporządzenie unijne o ochronie danych osobowych – jest obecnie jednym z wiodących tematów wśród polskich przedsiębiorców. Czy są gotowi na wejście w życie nowego rozporządzenia? Jakie zmiany czekają przedsiębiorców wraz z wejściem w życie tego rozporządzenia? Czy i jakie kary grożą za nie wdrożenie RODO? 

Zobacz publikację

DziennikZachodni.pl: Satelitarny monitoring ułatwi dochodzenie odszkodowań za szkody górnicze

To może być przełomowe osiągnięcie w sporach o naprawę szkód wyrządzonych na skutek eksploatacji górniczej. Z satelitarnego monitoringu obniżeń terenu zamierza korzystać jedna z katowickich kancelarii adwokackich, pierwsza w kraju, by usprawnić postępowanie przed sądem.

Zobacz publikację

Wnp.pl: Polska Grupa Górnicza wyda blisko 155 mln zł na likwidację szkód górniczych

Aby skutecznie zabiegać o odszkodowania i naprawę szkód, wnioskodawcy często korzystają z usług kancelarii adwokackich, pomagających w gromadzeniu dowodów, mogących mieć znaczenie w procesie. Od niedawna w tym celu wykorzystywane są także techniki satelitarne, dzięki którym można np. prześledzić proces osiadania terenu, gdzie stoi uszkodzony budynek.

Zobacz publikację

Nettg.pl: Górnictwo: kosztowne szkody – tysiące roszczeń, naprawa za setki milionów

Eksperci podkreślają, że różnego rodzaju szkody w budynkach i infrastrukturze na powierzchni są nieuniknione na obszarze podziemnej eksploatacji górniczej. Co roku spółki węglowe przeznaczają milionowe kwoty na likwidację szkód, nie zawsze jednak strony zgadzają się co do zakresu odpowiedzialności, przyczyn uszkodzeń i kosztów naprawy – wówczas potrzebne są dodatkowe pomiary i specjalistyczne ekspertyzy. Od niedawna jedna z katowickich kancelarii adwokackich w sprawach dotyczących odszkodowań za szkody górnicze korzysta z satelitarnego monitoringu obniżeń terenu przy wykorzystaniu obrazów radarowych.

Zobacz publikację

Dziennik Gazeta Prawna: Zasady wypłaty za śmierć członka rodziny mniej rygorystyczne

Członkom rodziny ubezpieczonego, który zmarł wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Czy jednak choroba musi być wyłączną przyczyną zgonu?

Zobacz publikację

Dziennik Gazeta Prawna: Sieci apteczne zatriumfowały przed sądem

Inspekcja farmaceutyczna nie powinna stosować branżowego przepisu antykoncentracyjnego wobec przedsiębiorców już po wydaniu zezwolenia na prowadzenie działalności. Wynika tak z najnowszego wyroku NSA.

Zobacz publikację

Puls Biznesu: Przejęcie apteki podlega sukcesji uniwersalnej

NSA podważył wykładnię m.in. inspekcji farmaceutycznej dotyczącą przepisu ograniczającego wydawanie zezwoleń na prowadzenie aptek.

Zobacz publikację

GazetaPrawna.pl: Ryczałt za nadgodziny: Jak to działa?

Przedsiębiorcy coraz częściej nie tylko wykonują swoje usługi w miejscu prowadzenia działalności, ale także „wypożyczają” swoich specjalistów do wykonania usługi w miejscu wskazanym przez kontrahenta. Tacy pracownicy z reguły pracują w małej grupie, bez bezpośredniego nadzoru pracodawcy oraz kontrahenta. Z uwagi na narzucone terminy, bardzo często przekraczają normy czasu pracy, czego pracodawca z reguły ma świadomość.

Zobacz publikację

Onet.pl: Lewaków, sędziów, prokuratorów i chuligańskich bojówkarzy „KOD-u” pub w Częstochowie nie obsługuje

Pub w Częstochowie informuje, że nie obsługuje lewaków, sędziów, prokuratorów, kuratorów i „wszelkich komunistów”. A gdy taka selekcja oburzyła lokalną radną Jolantę Urbańską, która zabiegała o interwencję prokuratury w tej sprawie, również jej nazwisko, obok „bojówkarzy KOD-u”, zostało dopisane do długiej listy niechcianych gości. Sprawa przetoczyła się przez urząd miejski, prokuraturę i policję, ale żadna z tych instytucji nie dopatrzyła się niewłaściwego działania właściciela lokalu. Temat dla Onet.pl komentuje m.in. mec. Daniel Reck.

Zobacz publikację