Media o nas

Prawo.pl: Wypadek przy pracy – jak ubiegać się o odszkodowanie

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od stycznia do marca 2020 roku poszkodowanych w wypadkach przy pracy zostało 14 140 osób. Tyle samo, co przed rokiem, czyli 0,2 proc. z nich poniosło śmierć. W porównaniu do 2019 roku zmniejszyła się natomiast liczba osób poszkodowanych przypadających na 1000 pracujących – z 1,17 do 1,04.

Zobacz publikację

Polityka: Impas z oknami życia. Dzieci czekają na zmianę prawa

Dwoje niemowląt znaleziono w oknach życia w ostatnim tygodniu wakacji. Choć ta instytucja w Polsce działa grubo od ponad dekady, jej status wciąż nie jest uregulowany.

Zobacz publikację

Dziennik Gazeta Prawna: Równi w lockdownie

Niewprowadzenie przez rząd stanu klęski żywiołowej uniemożliwił dochodzenie roszczeń odszkodowawczych od Skarbu Państwa na podstawie ustawy o wyrównywaniu strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela. Można się jednak odwołać do przepisu art. 417 par. 4 kodeksu cywilnego, który wprowadza odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa za zaniechanie legislacyjne.

Zobacz publikację

SlaskiBiznes.pl: Koronawirus: polscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o środki unijne na badania i rozwój

W dobie koronawirusa wielu przedsiębiorców walczy o przetrwanie. Dla części z nich obecna sytuacja może jednak okazać się szansą na rozwój i wprowadzenie nowych, innowacyjnych technologii, produktów czy też usług w swoich przedsiębiorstwach. Tego typu działania wspiera Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które przeznaczyło 200 mln zł na walkę z koronawirusem. Dzięki środkom z Funduszy Europejskich, Agencja ma zamiar wesprzeć przedsiębiorców w ramach konkursu Szybka Ścieżka „Koronawirusy”, na działania mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym obecnie panującego SARS-COV-2.

Zobacz publikację

Silesia Business & Life: Wizerunek jako dana osobowa

Przetwarzanie wizerunku to kwestia budząca wiele wątpliwości nie tylko na gruncie przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, ale także na gruncie prawa autorskiego czy w końcu na gruncie przepisów prawa cywilnego, odnoszących się do ochrony dóbr osobistych.

Zobacz publikację

Dziennik Zachodni: Seniorze, możesz dostać leki pod drzwi

Wprowadzenie e-recept tuż przed pandemią to dość przypadkowy, ale za to wyjątkowo szczęśliwy zbieg okoliczności. Papierowe recepty oznaczały więcej kłopotów: więcej zachorowań i chaos w przychodniach. Teraz bez problemu e-receptę może uzyskać osoba objęta kwarantanną. Także seniorzy mogą dostać paczkę z lekami pod drzwi mieszkania.

Zobacz publikację

Dziennik Gazeta Prawna: Po wyrokach NSA: czyżby koniec marzeń o rozdrobnionym rynku aptek?

Seria wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego wydanych w ostatnich dniach wskazuje, że nie ma mowy o szybkim zamknięciu kilkuset aptek należących do największych sieci, które przekraczają dozwolony prawem limit posiadania 1 proc. placówek w województwie. A to oznacza, że koniec z marzeniami o powrocie do rozdrobnionego rynku.

Zobacz publikację

Dziennik Gazeta Prawna: Pięć wyroków, dwie rzeczywistości

Sieci apteczne świętują korzystne dla siebie wyroki NSA w sprawie przejmowania placówek. Zdaniem Izby Aptekarskiej zbyt duże podmioty mogą utracić pozwolenia na prowadzenie działalności.

Zobacz publikację

Rynekaptek.pl: Wyrok choć oczywisty, jest jednak przełomowy

Wyroki wydane 4 lutego 2020 roku oznaczają, że organy Inspekcji Farmaceutycznej nie mają praw cofać ani wygaszać zezwoleń z uwagi na przekroczenie 1% aptek w województwie – oceniają prawnicy kancelarii Duraj Reck i Partnerzy, która prowadziła sprawę przed NSA.

Zobacz publikację

Rzeczpospolita: Jak bezpiecznie rozpowszechniać wizerunek i jak skutecznie go chronić

Przetwarzanie wizerunku budzi wiele wątpliwości nie tylko na gruncie przepisów o ochronie danych osobowych, ale także na gruncie prawa autorskiego oraz przepisów odnoszących się do ochrony dóbr osobistych. O czym powinien zatem pamiętać administrator przetwarzający czyjś wizerunek? Na jaką ochronę może liczyć osoba, której wizerunek jest przetwarzany? – analizuje Katarzyna Wojciechowska z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy.

Zobacz publikację